5 rzeczy, które musisz wiedzieć idąc na studia

30 wrz 2019 | Dla studenta, Wszystkie

studenci studia pierwszy rok pierwszaki młodzi uśmiechnięci ludzie

Idąc na studia zastanawiasz się pewnie, co będzie najważniejsze w pierwszych dniach na Twojej uczelni. Wiedza, którą za chwilę poznasz pomoże Ci uniknąć wielu nieporozumień i wpadek, które mogą mieć dla Ciebie przykre konsekwencje.

 

Skorzystaj więc z moich doświadczeń, żeby już od pierwszych dni być o krok, przed Twoimi rówieśnikami. Gdybym wcześniej to wiedział, to skończył bym swoje studia dużo łatwiej i przyjemniej niż wyglądało to w rzeczywistości 🙂

baner, reklama, zapisz się na webinar, pisanie pracy dyplomowej, praca licencjacka, praca magisterska, jak napisać, poradnik o pisaniu pracy

Jak łatwiej ogarnąć studia #01

5 rzeczy, które musisz wiedzieć idąc na studia

 

1. Wszystko ma swoje priorytety… niestety

Tak jak w utworze Paktofoniki (hip-hopowej ekipy założonej w końcu lat 90-tych), wszystko ma swoje priorytety. Podobnie jest na studiach, codzienne będziesz musiał wybierać. A swoich wyborów będziesz dokonywał głównie na podstawie swoich potrzeb. Nie jest więc powiedziane, że ciągle będziesz musiał chodzić na wykłady i uczyć się na kolokwia kosztem imprez i poznawania nowych ludzi. Szczerze odradzam Ci takie studiowanie. Jeżeli w danym momencie ważniejsze będzie dla Ciebie pójście na imprezę ze znajomymi, albo na urodziny dziewczyny, która Ci się podoba to lepiej idź na tą imprezę pogadać z nią i potańczyć. Serio.

Musisz tylko pamiętać, żeby nauczyć się wybierać rzeczy, które są dla Ciebie w danym momencie najważniejsze. Nikt za Ciebie tego nie zrobi. Ja też nie zamierzam Cię tutaj pouczać, co w życiu jest najważniejsze. Bo i skąd mam to wiedzieć. To Ty sam wiesz najlepiej. A ten wpis ma być dla Ciebie bardziej powodem do refleksji niż próbą moralizowania. Jeśli nadal masz z tym kłopot i potrzebujesz dodatkowego impulsu do refleksji to koniecznie obejrzyj film pt. Buntownik z wyboru.

Podane powyżej przykłady celowo były skrajne. Miałby Cię skłonić do wyboru typu albo-albo, co mam nadzieję mi się udało. Tak naprawdę możesz wybrać rozwiązanie pośrednie, a nawet wile takich rozwiązań. Możesz przecież iść na 2 godziny imprezy i potem wrócić uczyć się na kolokwium – chociaż to może być trudne. 🙂 Albo nie upadlać się do końca, spać krócej i iść na ten cholerny wykład 🙂 I tutaj znów mamy odniesienie do Twoich wcześniejszych wyborów i konsekwencji, jakie będą one przynosić w niedalekiej lub bardziej odległej przyszłości.

2. Doba ma tylko 24 godziny

Niejako w uzupełnieniu do poprzedniego punktu jest racjonalizowanie Twojego czasu w dłuższej perspektywie. Może warto zastanowić się, jak wykorzystać ten czas. Nie koniecznie w kontekście tego czy iść na wykłady czy na imprezę, lecz bardziej czy już na studiach nie podejmować dodatkowych aktywności. A może jakiś bezpłatny staż, działalność w strukturach samorządu studentów, może udzielanie korepetycji czy pójście do pierwszej pracy? Szczególnie te ostatnie pomogą Ci zdobyć dodatkową gotówkę, która zawsze się przyda. Staż i działalność społeczna dostarczą Ci natomiast mnóstwa nowych kontaktów i znajomości, które możesz wykorzystywać również po studiach.

Uwierz mi, że nie wszystkie przedmioty na studiach są ważne. No dobrze może doprecyzuję. Nie są równie ważne albo nie powinny być równie ważne dla Ciebie, bo dla gościa który prowadzi dany wykład i dostaje za to pieniądze są pewnie najważniejsze ze wszystkich przedmiotów, które masz. 🙂 Dotyczy to absolutnej większości kierunków. Pisze to zarówno, jako były student oraz nauczyciel akademicki. Im wcześniej to zrozumiesz tym lepiej. Skup się zatem bardziej na tych przedmiotach, które przydadzą Ci się w późniejszym życiu zawodowym. Jeśli to dla Ciebie nie do pojęcia teraz to wrócimy do rozmowy, jak będziesz na 3 roku, lub gdy podejmiesz pierwszą pracę. Wtedy zrozumiesz, o czym tutaj napisałem, i co Ci się naprawdę w życiu zawodowym przydaje, a co nie.

Oczywiście są wykładowcy, którzy to rozumieją i nie „cisną” swoich studentów, wiedząc, że muszą zrealizować program. Ale z tym jest różnie i pewnie się o tym za chwilę przekonasz na własnej skórze.

dziewczyna refleksja wyciągaj wnioski studia rozwój osobisty

3. Wyciąganie wniosków

Ok, nie zawsze dokonasz prawidłowych wyborów i zdarzy Ci się, że źle określisz swoje priorytety. Poszedłeś na tą imprezę, ale nie wróciłeś po 2 piwach tylko zostałeś do końca. Z jednej strony poznałeś mnóstwo nowych osób, ale w konsekwencji swoich wyborów oblałeś kolokwium. Niestety to był ostatni termin na poprawkę, kolejny dopiero w sesji. No i co z tego! Przecież teraz nie usiądziesz i nie będziesz płakać! Daj spokój, bo nie ma co płakać nad i tak rozlanym już mlekiem. Co możesz zrobić?

ODPOWIEDŹ: Wyciągnij wnioski. Ok schrzaniłeś to po całości, ale to nie powód, żeby teraz się nad sobą użalać. Po prostu wyciągnij lekcję z tej historii i spróbuj przygotować się na podobny scenariusz w przyszłości. Opracuj co się stanie, gdy w przyszłości będzie podobna sytuacja. Co wtedy zrobisz? Jakich użyjesz argumentów, gdy ktoś Cię znów zaprosi na imprezę? A zaprosi na pewno 😉 więc warto już teraz o tym pomyśleć.

PS. Zawsze ktoś ma urodziny, albo inny powód, żeby iść na piwo. Mogą też być imieniny jakiejś Ani … ani Twoje, ani moje. 😉 Więc może warto byłoby sobie ustalić jakieś zasady, ot tak samemu ze sobą? W tym miejscu pozdrowienia dla wszystkich Ań. 😉

4. Wykładowca ma zawsze rację

Brak takiej właśnie wiedzy kosztował mnie na studiach najwięcej. Było to powtarzanie roku. Pisałem już o tym, w artykule, jak się zaczęła moja przygoda z rozwojem osobistym. Jeżeli masz ochotę przeczytać o tym więcej to zapraszam serdecznie.

Naucz się tego raz na zawsze, jeśli chcesz uniknąć kłopotów! Wykładowca ma zawsze rację, nawet wtedy, kiedy jej nie ma! Uwierz mi, że Twoi koledzy będą mieli z tym spory problem. Zresztą jak każde młode pokolenie. Chociaż teraz młodzi ludzie, w kontaktach z innymi wykazują większe zniecierpliwienie, roszczeniowość i brak opanowania, niż jeszcze 10 lat temu. Sytuacje te mogą występować zarówno z wykładowcami, dziekanem, panią z dziekanatu czy nawet sprzątaczką. Dlatego jeżeli Ty, w podobnych sytuacjach nauczysz się być opanowanym, uprzejmym oraz miłym to zyskasz bardzo wiele. Będziesz o niebo lepiej oceniany niż Twoi rówieśnicy. Na tle właśnie tych skrajnie nieodpowiednich postaw będziesz robił bardzo dobry i pozytywny dla siebie kontrast.

5. Buduj i utrzymuj relacje z innymi

Szczególnie przyda Cię się to do tworzenia swoistych paczek, czy grup osób wzajemnej adoracji, które będą sobie wzajemnie pomagać. Może nie będzie to mocno widoczne na pierwszym semestrze, ale z biegiem studiów już tak. Ty też powinieneś do jednej z takich grup dołączyć lub samodzielnie ją stworzyć, jeżeli chcesz łatwiej skończyć studia. Dobrze jest współpracować pomiędzy takimi grupami, ale z tym też bywa różnie. Na ogół ich liczebność nie przekracza 5 osób.

Jeśli sam będziesz tworzył taką grupę to koniecznie zrekrutuj do niej osobę, która siedzi na zajęciach w pierwszej lub drugiej ławce. Będzie to cenny nabytek dla Ciebie i całej Waszej grupy.

A jeśli podobna osoba nie będzie należeć do Twojej grupy, bo macie już 5 osób, albo z jakiegoś innego powodu? To i tak, warto się z nią zaprzyjaźnić, nawet jeżeli pozostałe osoby z Twojej grupy będą miały coś do tej osoby, albo odwrotnie. Możesz zawsze iść z nią na piwo, o ile będzie lubiła piwo, albo kupić czekoladę za pomoc. Wtedy nawet jak pójdziesz na imprezę i zaśpisz na wykład to będziesz mieć u takiej osoby wsparcie.

Ktoś może sobie pomyśleć teraz, że to jest niefajne i fałszywe. Jeśli serio tak sobie pomyślałeś, albo przeszło Ci to przez głowę to jeszcze raz się nad tym zastanów. Może powinieneś zebrać się na większą refleksję, odnośnie tego, co taka relacja przynosi jednej i drugiej stronie. Osobiście widzę w tym opcję win-win, wygrana obu stron. Ale co ja tam wiem? 😉

budowanie relacji praca w grupie teamwork

 
Podsumowanie

Jak widzisz warto jest znać kilka sposobów, które mogą Ci się przydać, gdy dopiero co zaczynasz studia. O części może nawet nie pomyślałeś, a inne wydały Ci się oczywiste. Tak czy inaczej, warto sobie o nich wszystkich jeszcze raz przypomnieć.

Jest to pierwszy z artykułów, które z serii: Jak łatwiej ogarnąć studia, które będą się ukazywały, co najmniej raz w tygodniu przez najbliższe kilka tygodni. Jeżeli jesteś ciekaw, innych porad z życia studenckiego to serdecznie zapraszam Cię do śledzenia naszego bloga oraz Social Mediów. Możesz też zapisać się na naszą listę mailingową i odebrać darmowy e-book 7 sposobów, jak być lubianym na studiach? Dzięki niemu Twoje studia będą znacznie łatwiejsze.

Serdecznie Ci go polecam, jeżeli chcesz osiągnąć sukces w życiu towarzyskim i mieć lepsze relacje z innymi 😉

 


Bibliografia:

  1. Badania, obserwacje i życiowe doświadczenia autora oraz jego znajomych i przyjaciół 🙂
Grzegorz Kobuszewski

Grzegorz Kobuszewski

Cześć, jestem Grzegorz. Chętnie pomogę Ci efektywnie rozwijać kompetencje zawodowe i interpersonalne. Pokażę Ci, jak łatwiej radzić sobie na studiach, w pracy i życiu osobistym.
Więcej o mnie...