Jak efektywnie odpoczywać w święta Bożego Narodzenia?

20 gru 2019 | Lifestyle, Wszystkie

Jak efektywnie odpoczywać w święta Bożego Narodzenia? Boże Narodzenie, odpoczynek po pracy, jak odpocząć, efektywnyrozwój.pl, szkolenia i warsztaty, rozwój osobisty, kobieta z dziewczynką, rozpakowywanie prezentów, świąteczny klimat

Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym życzymy sobie zdrowia, czasu spędzonego w rodzinnym gonie oraz spokoju. Jak jednak to zrobić, żeby ten spokój z Bożonarodzeniowych życzeń pozwolił Ci jak najlepiej odpoczywać? Sprawdź kilka metod, dzięki którym naprawdę odpoczniesz w najbliższe święta.

 

Święta Bożego Narodzenia już tuż tuż, a Ty znów masz wrażenie, że nie do końca udziela Ci się ich magia. Jeżeli tak jest to najprawdopodobniej brakuje Ci jednej rzeczy – dobrego odpoczynku. Oczywiście odpoczywać można na różne sposoby i dla każdego z nas słowo to oznacza coś zupełnie innego. Jest jednak kilka sprawdzonych i uniwersalnych zasad, które mogą sprawić, że Twoje tegoroczne święta Bożonarodzeniowe będą lepsze niż poprzednie. A może nawet znów poczujesz ich magię.

Na końcu tego artykułu czeka na Ciebie mała niespodzianka ode mnie. A tymczasem życzę Ci owocnej lektury oraz cennych refleksji. ?

 

Święta Bożego Narodzenia i jak najlepiej odpoczywać?

1. Podstawowa zasada odpoczynku

Podstawową zasadą odpoczynku jest robienie tego w innych warunkach niż te, w których przebywasz/pracujesz na co dzień. Jeżeli jesteś osobą, która nie ma na co dzień wiele kontaktu z ludźmi, to rób to po pracy. Przyda Ci się zmiana otoczenia i dzięki temu najprawdopodobniej odpoczniesz bardziej, niż przy oglądaniu telewizji. A może wyjście na siłownie lub basen ze znajomym lub członkiem rodziny to dobry pomysł? Aktywna forma wypoczynku sprzyja oczyszczaniu głowy z kłębiących się myśli. A co za tym idzie będziesz mógł poczuć się bardziej zrelaksowanym. Możesz to zrobić nawet na chwilę przed światami Bożego Narodzenia.

Nieco inaczej swój odpoczynek powinny planować osoby, które na co dzień mają do czynienia w swojej pracy z dziesiątkami ludźmi. Nauczyciele, lekarze, handlowcy czy pracownicy z okienka w banku. Tutaj również przyda się aktywna forma wypoczynku, ale w nieco większym odosobnieniu. Idealny będzie długi, samotny spacer po parku lub lesie. Sprawdzi się także książka, serial lub gra komputerowa w domowym zaciszu.

Co zatem zrobić, jeżeli chcesz dobrze odpocząć? Zastanów się czego na co dzień masz pod dostatkiem i zrób sobie od tego przerwę. Kontakt z ludźmi, brak kontaktu, praca przy komputerze? Sam przecież wiesz najlepiej. Może dobrze będzie przetestować tę prostą zasadę już w najbliższe święta Bożego Narodzenia?

2. Nie ulegaj presji otoczenia i zrób to, na co masz ochotę

Często ulegamy społecznej presji (rodzina, przyjaciele) lub medialnej nagonce np. na aktywne formy wypoczynku. I nie zrozum mnie źle, bo jestem za tym, żeby to robić. Chce Ci tylko powiedzieć, żebyś nie wpadał w pułapkę tego, co modne. Zrób po prostu to, na co masz w danym momencie największą ochotę. W przeciwnym razie nici z udanego odpoczynku. Nie myśl o tym, co sobie pomyślą inni, albo, że to zły moment, bo w święta to nie wypada tego robić. To Twój czas i zrób z niego użytek. Siłownia, basen, sauna albo kino w Wigilię, a czemu nie! Jak mają otwarte to korzystaj.

Zachowaj jednak, w tym wszystkim równowagę. Szczególnie, gdy któryś z domowników poprosi Cię o pomoc w świątecznych przygotowaniach. Przecież ubranie choinki, posprzątanie łazienki czy nawet pokrojenie warzyw do świątecznej sałatki to coś, co nie zajmie Ci kilku godzin. No chyba, że przygotowujesz sałatkę dla oddziału wojska. 🙂 A tak na serio to podczas takich przygotowań, możesz poprawić swoje relacje z bliskimi. Ważne tylko, żeby przy tym nie narzekać. Pomóż, a potem leć odpoczywać i robić to, co tylko chcesz.

A jeżeli jesteś z tej drugiej strony, jako gospodarz lub gospodyni i to na Twojej głowie jest wszystko. Pamiętaj, że możesz poprosić o pomoc swoich bliskich. A poza tym, to czy zawsze wszystko musi być zrobione i w tak dużych ilościach?

Jak efektywnie odpoczywać w święta Bożego Narodzenia? odpoczynek po pracy, jak odpocząć, efektywnyrozwój.pl, szkolenia i warsztaty, rozwój osobisty, wewnętrzna presja, za dużo biorę na siebie, mężczyzna siedzi przy biurku i martwi się

3. Wewnętrzna presja i jak ją pokonać?

Presja otoczenia to nic w porównaniu z presją, jaką Ty sam możesz sobie narzucić. Zapewne są wśród nas osoby, które nie potrafią siedzieć bezczynnie i delektować się świątecznym nic nierobieniem. Szczególnie wtedy, gdy coś nie zostało skończone. Pracowałeś sobie spokojnie nad projektem i wszystko szło dobrze, aż tu nagle bęc – przerwa Bożonarodzeniowa pokrzyżowała Ci plany. Nie możesz znaleźć spokoju, bo ciągle myślisz o niedokończonym projekcie. To nic innego jak efekt Zeigarnik. Polega on na tym, że dobrze pamiętasz rozpoczęte zadanie, nawet gdy zostało przerwane. Zadanie to przeważnie zostaje usunięte dopiero po jego zrealizowaniu. Przykładem może być tutaj kelnerka, która dokładnie pamięta, co zamawiał dany klient, aż do momentu opłacenia przez niego rachunku.

Może to być bardzo irytujące, szczególnie w czasie świąt. Czy jednak można coś z tym zrobić? Na szczęście tak. Nasz mózg nie wymaga od nas idealnego zamknięcia rozpoczętego zadania. Można więc zrobić to symbolicznie i wrócić do niego, gdy będzie na to odpowiedni czas. Jeżeli masz z tym kłopot, to poświęć kilka minut na zapisanie ich na kartce lub w telefonie. Takie „wyrzucenie” ich na papier lub do kalendarza na okres poświąteczny powinno Ci pomóc. Zapisz sobie, co zrobisz zaraz po świętach. Nie musi to być końcowe rozwiązanie problemu czy wyzwania, które kłębi Ci się w głowie, a cokolwiek, co przybliży Cię do ich rozwiązania. To serio pomaga, żeby Twój mózg chociaż na chwilę odpuścił, a Ty w końcu się zrelaksował.

A co jeśli to nie zadziała?

W niektórych przypadkach, kiedy stres i niepewność związane z jakimś tematem nie pozwalają „odłożyć” Ci go na później, potrzeba zrobić coś jeszcze. W taki przypadku należy odpowiedzieć sobie na pytanie „A co jeśli…”. Wizja nawet najczarniejszego z możliwych scenariuszy jest lepsza od nieznanego. Już wyjaśniam dlaczego. Świadomość najgorszego scenariusza pozwoli Ci się na niego przygotować oraz zaplanować pewne rozwiązania. Racjonalizacja problemu, znalezienie możliwych środków zaradczych oraz oddzielenie od niego emocji powinno Cię uspokoić.

Szkoda, że na co dzień o tym zapominamy i nie pozwalamy sobie dojść do tego momentu. Może w święta dobrze będzie o tym pamiętać?

4. Poczucie winy

W skrajnych przypadkach wewnętrzna presja może się przerodzić w poczucie winy. Możesz mieć poczucie straty czasu na całe to odpoczywanie. Jeżeli tak jest to warto zrobić dwie rzeczy. Pierwszą jest uświadomienie sobie, że odpoczynek to najważniejsza część Twojej pracy i jeżeli tego dobrze nie zrobisz to Twoja wydajność spadnie. Przykładem może być zbyt mała ilość snu przez kilka dni z rzędu. Tego długu już nigdy nie spłacisz i może się to odbić na Twoim zdrowiu. Swoją drogą wrócę jeszcze do tego tematu, bo wymaga dłuższej uwagi. Drugą może być na przykład zastosowanie racjonalizacji, która usprawiedliwi Cię przed samym sobą. Powiedz sobie:

„Ok, teraz odpoczywam, ale po świętach będę pracował trochę dłużej. 3-4 dni po godzinie dłużej nad moim projektem w zupełności wystarczą.”

Poza tym, święta Bożego Narodzenia przecież od tego są, żeby chwilę odpocząć. To czas refleksji i zadumy. Czas, który spędzamy z najbliższymi. Zdecydowana większość ludzi tak myśli, więc czemu Ty miałbyś tego nie robić. W ten sposób stworzysz sobie sprzyjające warunki do odpoczynku, bez wewnętrznej presji i poczucia winy.

Jak efektywnie odpoczywać w święta Bożego Narodzenia? Boże Narodzenie, odpoczynek po pracy, jak odpocząć, efektywnyrozwój.pl, szkolenia i warsztaty, rozwój osobisty, kobieta siedzi przy biurku, relaks, spokój, odprężenie

5. Zrób to, a magia świąt pojawi się szybciej niż myślisz

Miałem napisać o tym na początku, ale celowo przeniosłem na sam koniec. Mam nadzieję, że zaraz po przeczytaniu, zrobisz co trzeba. Chodzi o wyłączenie powiadomień na swoim telefonie oraz wyciszenie go. Powiadomienia, które bombardują nas dziesiątki razy dziennie, zabierają nam cenne minuty każdego dnia. Na social media tracimy godziny, każdego dnia. U najbardziej podatnych może to być nawet ponad 3 godziny dziennie (aż 1,5 miesiąca rocznie i ponad 5 lat w całym Twoim życiu!). Serio, zobacz badania amerykańskiej agencji marketingowej Mediakix. [2] Może więc chociaż na czas świąt Bożego Narodzenia mógłbyś spróbować o nich nie myśleć? A zamiast tego skupić się na czymś innym. Nic się takiego przecież nie stanie, gdy odpiszesz później na świąteczne życzenia, albo odpowiesz na maile dzień czy dwa po ich otrzymaniu.

Wycisz więc swój telefon od ręki i wyłącz powiadomienia z social media. Co możesz zyskać dzięki temu? Wewnętrzny spokój, więcej czasu na rzeczy, które naprawdę lubisz robić lub dla swoich bliskich. Poza tym, zdecydowanie lepiej odpoczniesz, zwłaszcza, gdy na co dzień dużo z nich korzystasz.

Co jeszcze możesz zrobić?

Jeżeli chcesz poczuć prawdziwą magię świąt to porozmawiaj dosłownie kwadrans z każdym członkiem Twojej rodziny. Wiem, że to może być trudne, zwłaszcza gdy masz dużą rodzinę i nie ze wszystkim masz pewnie dobre relacje, ale spróbuj to zrobić. To znakomity czas na budowanie relacji. Tylko jest jeden warunek: okaż im szczere zainteresowanie przez ten czas. Zapytaj co u nich dobrego, jaki film lub książkę ostatnio oglądali i czy im się podobał? Unikaj tematów drażliwych takich jak polityka, wyznanie, protesty nauczycieli czy cokolwiek co mogłoby spolaryzować dyskusję. To ma być czas wesołych rozmów, wspomnień i odpoczynku, więc po co to psuć?

PS. Jeżeli masz dziadków, nie zapomnij o nich! Być może to jedne z Waszych ostatnich świąt Bożego Narodzenia razem. Starsi ludzie to kopalnia wiedzy oraz doświadczenia, więc możesz poradzić się w jakiejś kwestii. Pewnie i tak zrobisz po swojemu, ale może warto posłuchać kogoś kto ma kilkadziesiąt lat doświadczenia życiowego więcej.

Podsumowanie

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu z nas czas refleksji, wewnętrznego spokoju i odpoczynku w gronie najbliższych. Zdecydowanie łatwiej nam to przyjdzie, jeżeli odstawimy chociaż na chwilę na bok codzienne obowiązki oraz nowoczesne technologie. Wprowadź w swoje życie te kilka rad, żeby magia świąt nie wybrzmiewała tylko w świątecznych życzeniach. Napisz w komentarzu, jak wyglądają Twoje święta i czy potrafisz znaleźć w tym czasie chociaż chwilę dla siebie?

A na koniec w ramach świąt Bożego Narodzenia, mam dla Ciebie prezent ? Jestem przekonany, że pomoże Ci on budować lepsze relacje z członkami Twojej rodziny i lepiej poczuć magię świąt Bożego Narodzenia. Szczególnie przydatny będzie podczas świąt będzie sekret numer 3 i 4 – rewelacja!

Wesołych Świąt i udanego odpoczynku! ??

 


Bibliografia:

  1. Gerrig Richard J., Philip Zimbardo, Psychologia i życie, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2017.
  2. How Much Time Do We Spend On Social Media? [w:] mediakix.com
  3. Badania, obserwacje i życiowe doświadczenia autora oraz jego znajomych i przyjaciół. ?
Grzegorz Kobuszewski

Grzegorz Kobuszewski

Cześć, jestem Grzegorz. Chętnie pomogę Ci efektywnie rozwijać kompetencje zawodowe i interpersonalne. Pokażę Ci, jak łatwiej radzić sobie na studiach, w pracy i życiu osobistym.
Więcej o mnie...