Jak sprawić, żeby kolejny rok był lepszy?

31 gru 2019 | Lifestyle, Motywacja, Wszystkie

Jak sprawić, żeby kolejny rok był lepszy, jak planować nowy rok, kolejny rok, podsumowanie, refleksja, planowanie, efektywnyrozwój.pl, szkolenia i warsztaty, rozwój osobisty, kobieta siedzi przy biurku, praca przy biurku

Koniec roku do dobry czas na podsumowanie. Dzięki niemu będziesz mógł dokonać pewnej refleksji nad własnym życiem i zaplanować następny. W ten sposób sprawisz, że z dużym prawdopodobieństwem będzie on lepszy niż poprzedni.

 

Wiele osób podczas planowania kolejnego roku i układania swoich noworocznych postanowień zapomina o podsumowaniu poprzedniego. Podsumowanie to zaś, może być kluczowym elementem pomyślności w nowym roku. Dlatego nie powinno go zabraknąć także u Ciebie, jeżeli nie chcesz, żeby kolejny rok był dla Ciebie lepszy. Zobacz jak najlepiej to zrobić.

 

Jak sprawić, żeby kolejny rok był lepszy niż poprzedni?

Podsumowanie poprzedniego roku

Dokonaj obiektywnej oceny tego, jak wyglądał Twój ostatni rok. Sprawdź czy udało Ci się zrealizować wszystkie swoje plany. Bardzo ważne jest tutaj, żebyś w żadnym wypadku nie oceniał się za to, co się stało. To nic nie da, a może Cię tylko rozproszyć przy spisywaniu faktów. Skup się na tym, co zrobiłeś, w jakich wydarzeniach brałeś udział, czego się nauczyłeś, jakich ludzi poznałeś? Skup się wyłącznie na faktach.

Jeżeli nie pamiętasz dokładnie wszystkiego to pomocnym narzędziem może się okazać Twój telefon. Masz w nim zapewne wiele zdjęć z ostatniego roku, które pomogą Ci odpowiedzieć na powyższe pytania. Kolejną pomocą mogą okazać się Twoje social media (Facebook, Instagram itp.). Przejrzyj swoją tablicę i zobacz, co się na niej znajduje. Jeszcze innym pomysłem może być przejrzenie kalendarza lub dziennika, jeśli prowadzisz. To wszystko pomoże Ci ustalić, co i kiedy się działo w ostatnim roku.

Dlaczego to takie ważne? Ano dlatego, że po ustaleniu tych wszystkich rzeczy będziesz mógł przejść do kolejnego kroku, czyli refleksji.

W tej części odkopujesz również swoje zeszłoroczne postanowienia, plany i cele. Na razie tylko tyle, bez oceny czy i w jaki stopniu zostały zrealizowane.

Jak sprawić, żeby kolejny rok był lepszy, jak planować nowy rok, kolejny rok, podsumowanie, refleksja, planowanie, efektywnyrozwój.pl, szkolenia i warsztaty, rozwój osobisty, kobieta przy biurku, zamyślona, refleksyjna

Refleksja

Masz już spisane, co się działo w poszczególnych miesiącach w Twoim życiu. Dobrze. Teraz czas na małą refleksję nad tymi wydarzeniami, ludźmi i okolicznościami z nimi związanymi. Teraz dopiero przyszedł czas na ocenę tych wydarzeń i jakie przyniosły skutki w Twoim życiu. A może też odpowiedzi na pytanie, jakie lekcje życiowe odbyłeś i jakie płyną z nich wnioski?  W tym miejscu chciałbym przekazać Ci coś ważnego. Pamiętaj, że:

Człowiek sukcesu to nie ten, który nie popełnia błędów. Człowiek sukcesu to ten, który popełnia błędy, ale wyciąga z nich wnioski i sprawia, że dzięki temu jego życie oraz życie jego bliskich staje się lepsze.

W tej części kluczowe mogą być następujące pytania:

  • Co dało mi to wydarzenie?
  • Jak się czułem w tej sytuacji?
  • Czy wziąłbym w tym udział ponownie?
  • Dlaczego się tak stało? Co było przyczyną?
  • Dlaczego tak się zachowałem i czy mogłem inaczej?
  • Co spowodowało, że nie zrealizowałem tego postanowienia?
  • Czy powinienem był zrobić czegoś więcej, żeby zrealizować ten cel?
  • Czego robię za mało? Czego robię za dużo? I co powinienem kontynuować?

mężczyzna, pije kawę, laptop, praca

Zaplanuj kolejny rok

Podsumowanie i refleksja są niezwykle ważnym elementem w kontekście Twojego rozwoju. I chodzi mi tutaj absolutnie o wszystkie aspekty Twojego życia. Dzięki nim będziesz mógł samodzielnie stwierdzić, co jest dla Ciebie ważne i co powinieneś kontynuować, a czego nie. Zweryfikujesz także sposoby realizacji zeszłorocznych postanowień. Które działają, a które nie? Natomiast dzięki planowaniu, możesz uwzględnić swoje obecne priorytety i potrzeby. Przez rok mogło się przecież wiele zmienić.

Pamiętaj tylko, żeby nie stawiać sobie za wiele celów i zastosować odpowiednie narzędzia przy ich realizacji. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie Ci je osiągać. O jednym z takich narzędzi pisałem w artykule Jak skutecznie realizować swoje noworoczne postanowienia…

Najpierw spisz sobie, co chcesz osiągnąć w kolejnym roku. Niech nie ogranicza Cię nic, a już na pewno zdanie typu: Co powie na to … . To Twoje życie. Daj sobie na to kilka dni. Codziennie dopisuj po 2-3 cele w różnych obszarach życia: związki, rodzina, finanse, zdrowie, duchowość, Twój rozwój itp. Później zweryfikujesz, które z nich chcesz rzeczywiście zrealizować i kiedy. Daj sobie czas, żeby dokładnie wszystko przemyśleć. Zastanów się, co jest dla Ciebie ważne? Co jest ważne dla Twoich bliskich? Dokładnie rozpisz sobie krok po kroku, jak będziesz przybliżał się do realizacji tego celu. Nie zapomnij o sposobach motywowania się. Może warto wprowadzić sobie jakiś system monitoringu postępów, albo nagradzania. O kilku sposobach motywowania się do działania pisałem w  artykule Jak motywować się do działania przy realizacji swoich celów? Znajdziesz tam wiele inspiracji i pomysłów.

Pamiętaj, że od dobrego przygotowania zależy bardzo wiele. Nie zbagatelizuj tego!

Podsumowanie

Jeżeli chcesz, żeby Twój kolejny rok był lepszy od poprzedniego to powinieneś zainwestować trochę swojego czasu zarówno na planowanie następnego, jak i podsumowanie oraz refleksję z minionego roku. Pytania, które znajdziesz powyżej pomogą Ci określić nowe priorytety oraz wnioski z poprzednich kilkunastu miesięcy. Pamiętaj tylko, żeby z planowaniem się nigdzie nie śpieszyć i dobrze się przygotować. Odpowiednie narzędzia, system monitorowania postępów i różne sposoby motywowania pomogą Ci osiągać kolejne cele. Nie rób tego na szybko i tuż przed zabawą Sylwestrową. Wróć tutaj już w przyszłym roku (jutro, pojutrze albo nawet za kilka dni), żeby jeszcze raz sobie na spokojnie wszystko przemyśleć.

Życzę Ci żeby Twój kolejny rok, byłe lepszy od poprzedniego. ?

 


Bibliografia:

  1. Badania, obserwacje i życiowe doświadczenia autora oraz jego znajomych i przyjaciół. ?
Grzegorz Kobuszewski

Grzegorz Kobuszewski

Cześć, jestem Grzegorz. Chętnie pomogę Ci efektywnie rozwijać kompetencje zawodowe i interpersonalne. Pokażę Ci, jak łatwiej radzić sobie na studiach, w pracy i życiu osobistym.
Więcej o mnie...