Jak pokonać lenistwo i wziąć się od razu do pracy?

2 gru 2019 | Dla studenta, Home, Motywacja, Wszystkie

Jak pokonać lenistwo i wziąć się od razu do pracy, prokrastynacja, jak walczyć z lenistwem, jak pozbyć się lenistwa, efektywny rozwój, szkolenia i warsztaty, Grzegorz Kobuszewski, młody mężczyzna pracuje przy biurku

Pewnie każdy z nas był w sytuacji, kiedy miał do wykonania jakieś ważne zadanie, a mimo to z jakiegoś powodu nie mógł się wziąć do pracy. Robisz dosłownie wszystko tylko nie to, co masz zrobić. Ważniejsze staje się sprzątanie, przygotowanie posiłku i masa innych spraw. Zobacz co zrobić, żeby zwalczyć lenistwo i od razu wziąć się do pracy?

baner, reklama, zapisz się na webinar, pisanie pracy dyplomowej, praca licencjacka, praca magisterska, jak napisać, poradnik o pisaniu pracy

Lenistwo, prokrastynacja czy odwlekanie. Zwał jak zwał, ale co zrobić, żeby od razu wziąć się do pracy? Co zrobić, żeby Ci się chciało tak jak Ci się nie chce? Co prawda pomiędzy lenistwem, a prokrastynacją jest pewna różnica. Lenistwo to niechęć do działania oraz brak siły i motywacji, podczas gdy prokrastynacja związana jest z uczuciem wewnętrznego niepokoju, brakiem wiary w siebie czy własne możliwości oraz przesadnym perfekcjonizmem. Jednak na potrzeby tego artykułu słowa te potraktujemy zamiennie. Będziemy je rozumieć, jako odwlekanie czegoś ważnego i robienie nieistotnych rzeczy.

Jeżeli więc masz tendencję do odwlekania swoich zadań w czasie to znaczy, że możesz mieć problem z prokrastynacją. Zapewne tracisz mnóstwo czasu, który mógłbyś wykorzystać na sprawy ważne w swoim życiu. Rodzina, zdrowie, rozwijanie swojego biznesu, naukę nowych umiejętności, zdobywanie nowych kwalifikacji czy po prostu odpoczynek i realizację własnych marzeń. Jeżeli chciałbyś mieć na to wszystko więcej czasu to koniecznie przeczytaj ten artykuł. Umieściłem tutaj mnóstwo wskazówek i praktycznych porad.

 

Lenistwo i prokrastynacja – PRECZ!
czyli jak skończyć z odkładaniem rzeczy na później?

1. Perfekcjonizm

Podczas moich szkoleń często spotykam osoby, które same o sobie mówią, że są perfekcjonistami. Sama świadomość tego, że chcesz coś zrobić najlepiej, jak to tylko możliwe może Ci dużo powiedzieć o sobie samym. Jeżeli tak jest to przestań się wreszcie oszukiwać! Oszukujesz się, że coś może być zrobione idealnie, podczas gdy jest to tylko Twój strach. Tak, perfekcjonizm to strach przed krytyką lub ośmieszeniem się przed innymi. Im wcześniej zrozumiesz, że nie istnieje coś takiego jak perfekcja, tym lepiej na tym wyjdziesz i szybciej uda Ci się przezwyciężyć lenistwo.

I nie zrozum mnie teraz źle. Nie piszę, żebyś nie dążył do bycia lepszym czy wykonywania czegoś lepiej niż zrobiłeś to poprzednim razem. Chodzi po prostu o to, że często to przesadne dążenie do doskonałości może wypalić Twoją motywację. Efektem tego będzie porzucenie zadania, projektu lub innej ważnej rzeczy, którą się zajmowałeś. Done is better than perfect (Zrobione jest lepsze niż perfekcyjne). A wiesz dlaczego? Dlatego, że to ostatnie często może nawet nie powstać.

2. Odpowiedź sobie na elementarne pytania

Jeżeli następnym razem przyłapiesz się na odwlekaniu to odpowiedz sobie na trzy elementarne lecz ekstremalnie ważne pytania. Co masz do zrobienia, czemu to chcesz zrobić i jak masz to wykonać? I o ile odpowiedź na pierwsze i ostatnie pytanie nie jest niczym nadzwyczajnym. Na ogół przecież wiesz, co masz do zrobienia i jak to zrobić, ponieważ w dzisiejszych czasach nie jest to problem. To najbardziej problematycznym może okazać się drugie pytanie. Dlaczego coś jest dla Ciebie ważne?

Niedawno odkryłem coś takiego, jak samostanowienie emocjonalne. Polega to na tym, że każdy dorosły człowiek, jest sobie w stanie wmówić, dlaczego coś jest dla niego ważne. Dlatego, kiedy następnym razem przyjdzie Ci ochota ponarzekać na coś, na co do końca nie masz wpływu, to zastosuj technikę samostanowienia emocjonalnego. Nie ważne, jakich to głupot każą Ci się uczyć na studiach? Po cholerę masz zrobić ten projekt? Wytłumacz sobie na spokojnie, dlaczego to jest dla Ciebie ważne, a łatwiej będzie Ci się do tego zabrać.

Przykład:

Musisz zrobić w swojej pracy raport finansowy z ostatniego miesiąca. Oczywiście nie należy to do Twoich ulubionych obowiązków. Dlaczego więc masz to zrobić?

A może dlatego, że ktoś Cię poprosił o to? Potem zapłaci Ci za tę pracę. Za pieniądze kupisz coś ładnego bliskiej osobie, albo sobie coś fajnego kupisz. Już wiesz, jak to działa? To jest mega odkrywcze! Pamiętaj o tym. Wmów sobie, że coś jest dla Ciebie ważne, a dużo łatwiej będzie Ci się do tego zabrać.

prokrastynacja, Jak pokonać lenistwo i wziąć się od razu do pracy, jak walczyć z lenistwem, jak pozbyć się lenistwa, efektywny rozwój, szkolenia i warsztaty, Grzegorz Kobuszewski, kobieta planuje swój dzień, projekt, zarządzanie czasem

3. Planuj swoje zadania

Każdego dnia postaraj się zrealizować kilka zadań. Pomoże Ci to powoli przezwyciężać swoje lenistwo. Oczywiście zadania te zaplanuj z wyprzedzeniem – dzień lub dwa wcześniej powinno wystarczy. W ten sposób od rana będziesz wiedział, co masz do zrobienia. Możesz też używać kalendarza. Zacznij od prostych czynności. Małe sukcesy są pokarmem dla większych, ponieważ motywują do dalszej pracy.

Jeżeli jakieś zadanie jest bardziej złożone to podziel je na mniejsze części. Przykładem może być nauka do egzaminu semestralnego. Przecież wiadomo, że nie nauczysz się wszystkiego od razu. Podziel więc sobie cały materiał na mniejsze porcje, których opanowanie zajmie Ci nie więcej niż jedną godzinę. W ten sposób będziesz się motywował to przyswajania kolejnych.

A ile powinieneś mieć takich zadań dziennie? To zależy już tylko od Ciebie. Przygotuj sobie jedno główne zadanie i kilka mniejszych. Priorytetem nich będzie dla Ciebie wykonanie zdania głównego. Jak się uda zrobić coś jeszcze, to super, jak nie to trudno.

4. Skup się na jednym zadaniu jednocześnie

Już dawno udowodniono, że wielozadaniowość jest nieefektywna. Przykładem mogą być następujące badania:

  • Daniel J. Simons i Christopher F. Chabris (Harvard University),
    Grupie badanych pokazano film, gdzie bohaterowie przekazywali sobie piłkę. Zadaniem oglądających było policzyć ile razy czynność się powtórzyła. W filmie wmontowano scenę, gdzie widać osobę przebraną za goryla (scena trwa 9 sekund). Okazało się, że większość badanych nie zauważyła niczego niezwykłego. Dowodzi to, że nasza uwaga jest selektywna, a wykonywanie dwóch zadań jednocześnie jest mało efektywne.
  • Reynol Junco z Lock Heaven University i Shelia R. Cotten z University of Alabama w Birmingham z 2010 roku,
    Zbadali, że studenci, którzy korzystali z Facebooka lub pisali SMS-y podczas nauki, mieli gorsze wyniki od swoich rówieśnicy, których nie rozpraszała nowoczesna technologia.
  • Lori Bergen, Tom Grimes i Deborah Potter z Kansas State University,
    Naukowcy przeprowadzili serię eksperymentów, które polegały na oglądaniu wiadomości telewizyjnych i późniejszych odpowiadaniu na pytania dotyczące ich treści. Stworzono dwa środowiska eksperymentalne. Pierwsza grupa badanych oglądała typowe wiadomości, czyli takie, które zawierały dodatkowe paski informacyjne i obrazy. Druga zaś wiadomości wyłącznie z prezenterem. W pierwszym przypadku zapamiętywano średnio o 10% informacji mniej. Kłopoty z odbiorem przekazu były tym większe im bardziej różnorodne były kategorie informacyjne np. aktualności polityczne na pasku oraz informacje graficzne o pogodzie. Duże nagromadzenie bodźców we współczesnych przekazach telewizyjnych może utrudnić ich zapamiętanie i zrozumienie. Eksperyment Grimesa i jego współpracowników wykazał, że umiejętność równoległego przetwarzania wielu informacji jest mitem. 

Straty:

Co więcej ostatnio widziałem raport jakiejś organizacji z USA, w którym szacowano, że multitasking powoduje straty w gospodarce Stanów Zjednoczonych na poziomie 600 mld $ rocznie. To ogromna ilość pieniędzy. U Ciebie pewnie jest podobnie. Przez myślenie o kilku rzeczach jednocześnie możesz obniżać swoją efektywność pracy.

Dlatego chyba lepiej jest się nauczyć dobrego zarządzania własnym czasem i planowania zadań niż walczyć z ograniczeniami umysłu. Dobrze jest również wyćwiczyć swoją silną wolę i samokontrolę. Próba bycia wielozadaniowym jest najprawdopodobniej z góry skazana na niepowodzenie i porażkę.

prokrastynacja, Jak pokonać lenistwo i wziąć się od razu do pracy, jak walczyć z lenistwem, jak pozbyć się lenistwa, efektywny rozwój, szkolenia i warsztaty, Grzegorz Kobuszewski, planowanie, porządek na biurku, zarządzanie czasem

5. Utrzymuj porządek

Ważnym elementem efektywnego wykonywania zadań jest czystość i porządek otocznia, w którym pracujesz. Twój umysł lubi porządek. Może dlatego tak często podpowiada Ci, żebyś zaczął sprzątać, gdy masz coś ważnego do zrobienia. 🙂 Poza tym bałagan działa negatywnie zarówno na koncentrację, jak i motywację do pracy.

Z porządkiem nie tylko wiąże się porządek w pokoju, na biurku czy na pulpicie Twojego komputera. Porządek to także odpowiednie doświetlenie miejsca pracy, temperatura otoczenia i dostęp do świeżego powietrza. To również wcześniejsze przygotowywanie sobie wszystkich rzeczy, które będą Ci potrzebę do wykonania danego zadania.

Eliminowanie rozpraszaczy to kolejny ważny element porządku. W tym jednak przypadku chodzi nie o środowisko, ale o Twoją głowę. Lepiej wyeliminować wszystko to, co może Cię rozpraszać i obniżyć Twoją kontentację. Wycisz telefon, wyłącz social media i zamknij wszystkie zbędne zakładki (szczególnie maila). Unikniesz sytuacji, w której będzie Cię kusiło zerknąć czy przypadkiem nie masz nowej wiadomości. Takie działanie mocno zwiększy Twoją efektywność pracy i pozwoli Ci szybciej skończyć Twoje zadanie.

Technika Pomodoro

Do łatwiejszego radzenia sobie z dystraktorami, odwracającymi uwagę od tego, co rzeczywiście jest dla nas ważne można skorzystać ze specjalnych narzędzi. Jednym z nich jest technika Pomodoro. Polega ona na podzieleniu na 25-minutowe cykle. W tym czasie koncentrujesz się wyłącznie na jednym zadaniu i eliminujesz wszelkie rozpraszacze. Dopiero po tym czasie i krótkiej przerwie możesz rozpocząć kolejne zadanie, lub kontynuować poprzednie. Przerwa jest swoistą nagrodą, a stosunkowo krótki okres czasu ma za zadanie zachęcić Cię do natychmiastowej pracy.

Podsumowanie

Gdybyś miał zapamiętać wyłącznie jedną rzecz z tego artykułu, żeby natychmiastowo motywować się do pracy i zwalczać swoje lenistwo to zapamiętaj proszę trzy pytania. Co masz zrobić, czemu to jest dla Ciebie ważne i jak masz to zrobić? A jeśli coś nie jest dla Ciebie ważne to wmów to sobie, że jest używając techniki samostanowienia emocjonalnego. Bez przekonania o słuszności wykonywania czegoś pojawi się u Ciebie kryzys sensu, który jest głównym powodem Twojego lenistwa. Jeżeli zażegnasz ten kryzys, zniknie również lenistwo.

A jakie Ty masz sposoby na lenistwo lub prokrastynację? Koniecznie napisz w komentarzu.

 


Bibliografia:

  1. Badania, obserwacje i życiowe doświadczenia autora oraz jego znajomych i przyjaciół. 🙂
Grzegorz Kobuszewski

Grzegorz Kobuszewski

Cześć, jestem Grzegorz. Chętnie pomogę Ci efektywnie rozwijać kompetencje zawodowe i interpersonalne. Pokażę Ci, jak łatwiej radzić sobie na studiach, w pracy i życiu osobistym.
Więcej o mnie...