Jak skutecznie realizować swoje noworoczne postanowienia?
Okres pomiędzy świętami Bożego Narodzenia i Sylwestrem to dla wielu z nas czas refleksji. Wtedy też często określamy swoje noworoczne postanowienia, ALE…
No właśnie, czy zawsze musi być jakieś ale i czy na samych postanowieniach musi się skończyć? I czy jak zwykle musimy odkładać ich realizację na bliżej nieokreślone “kiedyś się tym zajmę”? Aż tu nagle przychodzi kolejny rok i znowu obiecujemy sobie, że teraz to już na pewno…
Pewnie nie raz to już słyszałeś od swoich najbliższych, a może i sam się z tym zmagasz? Gdzie zatem jest przyczyna i co robimy nie tak? I przede wszystkim, co powinniśmy zrobić, żeby skutecznie zrealizować chociaż jedno nasze noworoczne postanowienie?
Jedną z najistotniejszych przyczyn odchodzenia od noworocznych postanowień jest ich liczba. W poświątecznej euforii, z dobrym humorem i szczerą chęcią zmian w nowym roku stawiamy sobie bardzo wiele wyzwań. Do tego jeszcze dochodzą wzajemne życzenia noworoczne pogłębiające stan naszej “wszechmocy”. Aż tu nagle, kończy się okres świąteczno-noworocznej laby, dochodzą codzienne obowiązki i brak czasu na cokolwiek. I tak oto, porzucamy nasze noworoczne postanowienia, zanim jeszcze zaczęliśmy je realizować. A może lepiej byłoby się trzymać jakiegoś planu? I zrealizować przynajmniej jedno noworoczne postanowienie? Zastosuj strategię opisaną poniżej, a sam się przekonasz jak obiecujące mogą być efekty?
Wybierz 1 postanowienie i dokładnie je scharakteryzuj
Wybór najważniejszego postanowienia
Dzięki wybraniu jednego postanowienia będziesz mógł skoncentrować na nim wszystkie swoje siły. Zamiast rozpraszać swoją energię na kilka celów, zajmij się jednym porządnie i dobrze. W ten sposób nie tylko szybciej go zrealizujesz, ale będziesz mógł zabrać się za kolejny znacznie wcześniej. Dodatkowym plusem jest to, że zrealizowanie jednego z nich zmotywuje Cię do realizacji kolejnych.
Poza tym, jestem zdania, że jeżeli chcesz coś zrobić naprawdę dobrze, to najlepiej zajmować się jedną rzeczą na raz. Nawet jeżeli miałoby to być na krótką chwilę. Koncentracja wyłącznie na tym, co robisz sprawi, że z dużym prawdopodobieństwem zrobisz to dobrze i unikniesz pomyłki. Część kobiet pewnie w tym miejscu zaprotestuje, bo przecież robią czasami kilka rzeczy naraz. I zgoda, tutaj macie nad nami mężczyznami ogromną przewagę i trochę Wam tego multitaskingu zazdrościmy. 🙂 Jednak my, mężczyźni, tak nie potrafimy i zawsze będzie to jedna z rzeczy, za które będziemy Was najbardziej wielbić. 😉
wy-S.M.A.R.T.-uj swój cel
W scharakteryzowaniu Twojego noworocznego postanowienia pomoże Ci koncepcja formułowania celów S.M.A.R.T. Jest to nic innego, jak zbiór pięciu postulatów dotyczących cech, którymi powinien charakteryzować się poprawnie sformułowany cel. Dzięki temu znacząco zwiększysz swoją szansę jego realizacji. No dobrze, ale co po kolei oznaczają te litery … .
Specyficzny (ang. Specific) oznacza wiedzę na temat tego, czego Twój cel dotyczy? Powinien on być jasno zdefiniowany, i powinieneś wiedzieć, co chcesz dzięki niemu osiągnąć? Specyficzność oznacza tu precyzję tego, co chcesz osiągnąć w przyszłości, a nie szczegółowego opisu sposobu osiągania tego. Oznacza to, ni mniej ni więcej, jak to, że łatwo jest Ci go sobie wyobrazić, zmierzyć jego postępy, i to czy został osiągnięty?
Mierzalny (ang. Measurable), czyli taki, który można monitorować i mierzyć w trakcie realizacji. Mierzalność pozwala jednoznacznie określić to, czy cel został osiągnięty. Postęp realizowanego celu można określić na kilka sposobów. Przykładowo może to być: przedstawienie jego etapów, podanie faktycznych wartości czy też sprecyzowanie, jak będzie wyglądać sytuacja po jego osiągnięciu.
Ambitny (ang. Ambitious), czyli stosunkowo trudny do osiągnięcia. Taki, dzięki któremu podniesiesz sobie wysoko poprzeczkę, ale jednocześnie będzie to możliwe do zrealizowania. Ambicja może też oznaczać realizację czegoś, z czym się utożsamiasz i zgodnego z Twoimi wartościami – jest to dla Ciebie słuszne i ma sens.
Realistyczny (ang. Realistic), czyli możliwy do osiągnięcia dla Ciebie po włożeniu pewnego wysiłku. Może to być nabycie określonych kompetencji, czy też posiadanie w tym celu pewnych zasobów: pieniędzy, czasu, materiałów. Bez potrzebnych zasobów Twój cel nie będzie realistyczny.
Określony w czasie (ang. Time-bound) oznacza realizację celu, w z góry ustalonym terminie. Presja czasu zwiększy Twoją mobilizację do działania i sprawi, że będziesz mógł skutecznie monitorować osiąganie jego etapów. Osiąganie celów pośrednich również będzie Cię motywowało do zdobywania kolejnych etapów realizacji celu głównego.
Dlaczego wyznaczenie celu i prawidłowe scharakteryzowanie go jest takie ważne?
Warto także wspomnieć na tym etapie, że u każdego z nas występuje tzw. mechanizm porażki i mechanizm sukcesu. W dużym uproszczeniu mechanizm porażki związany jest z pozostawaniem w strefie komfortu i robieniem wszystkiego po najmniejszej linii oporu. Innymi słowy robienia tego, co łatwe i przyjemne, a unikania tego, co wymaga wysiłku i/lub jest konieczne. W trybie tym funkcjonujemy automatycznie, do czasu, gdy wyznaczymy sobie jakiś cel. Wyznaczenie celu sprawia, że jesteśmy skłonni do wykonywania zadań, które wymagają od nas większego wysiłku. Częściej też podejmiemy czynności, których wykonywanie nie sprawia nam przyjemności. Wszystko po to, żeby przybliżyć się do realizacji naszego celu/postanowienia.
Dlatego też, wyznaczenie celu i odpowiednie scharakteryzowanie go jest kluczowym elementem przy realizacji np. noworocznych postanowień.
Noworoczne postanowienia, no dobrze, ale co dalej?
Oczywiście, jak zapewne się domyślasz, wybranie określonego celu i dokładne scharakteryzowanie go to dopiero początek. Dużo więcej pracy czeka Cię przy realizacji swojego celu i wytrwaniu w nim aż do jego osiągnięcia. Wybór celu i precyzyjne scharakteryzowanie go jest jednak bardzo ważnym elementem w całym procesie realizowania postanowień.
Temat artykułu celowo nie został wyczerpany i powstał w celu zainspirowania Cię do refleksji. Jeżeli chcesz poznać skuteczne sposoby motywowania się do działania przy realizacji swoich celów przeczytaj 5 prostych sposobów: Jak motywować się do działania przy realizacji swoich celów? Jest on niejako kontynuacją tego artykułu.
PS. Przeczytaj dokładnie ten artykuł, ponieważ zawiera on dużo ciekawych sposobów, dzięki którym łatwiej zrealizujesz swoje noworoczne postanowienia. Mam też dla Ciebie małą niespodziankę. Jest to plik, który możesz pobrać klikając w poniższy przycisk, i który zawiera przykłady postanowień noworocznych Polaków. Smacznego! 😉
A Ty wybrałeś już swoje noworoczne postanowienie? I nie ważne czy jest styczeń, luty, …, czy może już grudzień. Swoje postanowienie noworoczne możesz wybrać i zacząć realizować w każdej chwili. Nie ważne jest kiedy się na to zdecydujesz, tylko, żebyś w ogóle się zdecydował i zaczął to robić. Napisz proszę w komentarzu, czego ono dotyczy i czy masz już plan, jak je osiągniesz?
Bibliografia:
1. S. R. Covey, 7 nawyków skutecznego działania, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2007.
2. B. Tracy, Maksimum osiągnięć, MUZA S.A., Warszawa 2012.
3. R. K. Wysocki, Zarządzanie projektami w organizacji, OnePress, Warszawa 2013.
4. Shh! Keep Your Big Goals to Yourself, [w:] https://www.entrepreneur.com/article/329168
5. Keep your goals to yourself, [w:] https://www.virgin.com/richardholly-samsam/keep-your-goals-yourself?fbclid=IwAR1pbp4GisLJYfjsMMC_u2NYqXLnRdHVXLv4eyNzKL1hyCLuMtu6PkCHlJI
Grzegorz Kobuszewski
Cześć, jestem Grzegorz. Chętnie pomogę Ci efektywnie rozwijać kompetencje zawodowe i interpersonalne. Pokażę Ci, jak łatwiej radzić sobie na studiach, w pracy i życiu osobistym.
Więcej o mnie...