Rozwój osobisty i jak zaczęła się moja przygoda?

14 paź 2018 | Lifestyle, Wszystkie

rozwój osobisty i jak zaczęła się moja przygoda

Często powodem, dla którego coś robimy są nasze osobiste doświadczenia. Tak również było i w moim przypadku. Rozwój osobisty i świadoma przygoda w kierunku efektywnego rozwijania własnych kompetencji rozpoczęła się, gdy…

 

Rozwój osobisty, czyli świadome rozwijanie własnych kompetencji… i początek mojej przygody.

Moja przygoda z rozwojem osobistym zaczęła się jeszcze na studiach, kiedy to poważnie skonfliktowałem się z jednym z wykładowców. Przez tę sytuację musiałem powtarzać cały rok. Nie było też wcale takie oczywiste, czy po tym czasie jego nastawienie pozwoli mi ukończyć studia.

Rozwinięcie konfliktu

Co było przyczyną takiego zachowania? Otóż, byłem bardzo zbulwersowany tym, w jaki sposób prowadzący traktował członków mojej grupy laboratoryjnej z konstrukcji betonowych. Byłem liderem tej grupy i czułem się odpowiedzialny za moich “podopiecznych”. Wykładowca ciągle pouczał chłopaków co i jak mają robić, chociaż dokładnie wiedzieli i robili to prawidłowo. Semestr wcześniej robiliśmy dokładnie te same ćwiczenia.

Tak czy inaczej, w pewnym momencie, w chwili wzburzenia, publicznie podważyłem jego autorytet. Powiedziałem przy wszystkich, że badania, które wykonujemy są “bez sensu”. Badaliśmy wytrzymałość betonu na ściskanie na kostkach sześciennych 15x15x15cm, które dojrzewały w wodzie przez 3 i 5 tygodni. Norma wyraźnie określała, że próbki można badać po 28 dniach, czyli dokładnie po 4 tygodniach. Stąd po części miałem rację, ale tylko po części. Nie przyszło mi jednak do głowy, na tamtą chwilę, że badania te mają przecież charakter ćwiczeniowy. Poza tym, głośne wyrażenie swojego skrajnego zdania, które podważało ponad 20-letnie doświadczenie prowadzącego mogło poważnie nadszarpnąć jego autorytet. W momencie rzucenia jednego stwierdzenia “to badanie i tak jest bez sensu” obudziłem śpiącego niedźwiedzia … mającego za chwilę pokazać swoją wściekłość.

Po laboratorium wróciliśmy na zajęcia projektowe i wtedy dopiero się zaczęło. Prowadzący był tak zły, że zrobił nam wszystkim długi wykład o postawach, a mnie się dostało najbardziej. Byłem idealnym przykładem delikatnie mówiąc nieodpowiedniej postawy w relacji student-wykładowca. Koniec końców w ramach “pokazówki” prowadzącego powtarzałem cały przedmiot i przy okazji rok studiów.

Reakcja kolegów

A co po tym zrobili moi koledzy, Ci za którymi się wstawiłem? No cóż, na pewno nie to co powinni. Można powiedzieć, że byłem obiektem anegdot i wyśmiewania przez najbliższe miesiące. Ku mojemu zdziwieniu, po jakimś roku, jeden z nich podziękował za to, że się za nimi wtedy wstawiłem. Jeden, a w grupie było nas bodajże 12 osób … .

Co było potem …

Było mi wtedy cholernie przykro, wszak była to jedna z moich pierwszych większych “życiowych porażek”. Cała ta sytuacja sprawiła jednak, że zacząłem zwracać uwagę na otaczający mnie świat i różne zachowania innych ludzi. Można powiedzieć, że powoli nabierałem świadomości, czym jest ten cały rozwój osobisty i jak można dzięki niemu polepszyć jakość swojego życia.

Przełom

Od tego czasu coraz częściej zastanawiałem się, dlaczego jedni ludzie mają w życiu lepiej od innych i czemu tym pierwszym wszystko przychodzi jakoś łatwiej? Zacząłem czytać książki i działać w organizacjach studenckich, żeby rozwijać swoje umiejętności i kompetencje, których nikt wcześniej mnie nie nauczył. Jednym słowem rozwój osobisty przybierał tempa. Zacząłem poznawać nowych ludzi i narzędzia, dzięki którym moje życie stawało się, chociaż w niektórych sytuacjach, trochę łatwiejsze. Poznałem wtedy osoby, które do dziś dnia są moimi przyjaciółmi. Zacząłem także bardziej przywiązywać uwagę do relacji międzyludzkich i stawiać je na równi, a czasami nawet wyżej niż zadania, które trzeba zrealizować.

relacje międzyludzkie i budowanie relacji

W swoim życiu poznałem wielu fantastycznych ludzi, którzy nauczyli mnie kilku bardzo przydatnych umiejętności, dostarczyli wiedzę i kreowali postawy. Można powiedzieć, że również dzięki nim stawałem się z tygodnia na tydzień bardziej dojrzałą osobą. To oni zapoczątkowali pasję do rozwijania własnych kompetencji, czyli tzw. rozwój osobisty. Było to szczególnie istotne na pewnym etapie mojego życia, gdzie kulały postawy wobec sytuacji, które spotykały mnie w życiu. Tak jak ta, wspomniana na samym początku tego wpisu. Dziesiątki, jak nie setki godzin rozmów składały się na jeden duży proces, w którym nie mało było przemyśleń oraz refleksji. Jeśli to czytacie kochani to serdecznie WAM DZIĘKUJĘ, każdemu kogo znam i z kim odbyłem nawet krótką 5 czy 10 minutową rozmowę.

Nierówne szanse

Po tym wszystkim doszedłem do wniosku, że nie wszyscy, jako młodzi ludzie, mamy równe szanse. Pochodzimy z różnych środowisk, wychowują nas różni rodzice i chodzimy do różnych szkół. I nawet jeśli te ostatnie są powszechnie określane jako “dobre” to nie zawsze przygotowują nas do życia w ciągle zmieniającej się rzeczywistości. Kształtowanie odpowiednich postaw wśród swoich wychowanków to również zadanie przerastające większość nauczycieli, szkół i uczelni wyższych. Jednostka zanika w grupie, a poza tym, to kto by tam miał czas badać potrzeby i oczekiwania młodych ludzi. Wiedzy i umiejętności można się zawsze douczyć, ale najtrudniejszym składnikiem kompetencji są właśnie postawy. I tutaj “moje koło” się zamyka, ale czy tylko moje? Myślę, że nie, jednak chciałem mieć jakieś potwierdzenie tych obserwacji.

Badania poziomu kompetencji studentów

Potwierdzeniem moich obserwacji były badania, które przeprowadziłem w 2015 roku na grupie studentów płockich uczelni wyższych o kierunkach technicznych. Badania wykazały, że poziom większości kompetencji interpersonalnych ankietowanych studentów jest niewystarczający, w kontekście oczekiwań rynku pracy. Osobiście chciałem zdiagnozować sytuację w Płocku, jednak w raporcie są przedstawione badania ogólnopolskie, ze zbieżnymi wynikami. Co prawda badania odnoszą się do oczekiwań pracodawców, jednak na tej podstawie można wysnuć wniosek ogólny. Wniosek: Poziom kompetencji interpersonalnych ludzi młodych w Polsce, nie jest wystarczający.

Badania te dostępne są na stronie Akademickiego Stowarzyszenia “Ambitni w Działaniu”, w którym działam:

Raport końcowy: Płockie Laboratorium Kompetencji, czyli kompetencje interpersonalne studentów kierunków technicznych płockich uczelni wyższych, a potrzeby współczesnego rynku pracy w Polsce.

Oczywiście wysoki poziom kompetencji interpersonalnych przydaje nam się nie tylko w pracy, ale również w życiu prywatnym. Dzięki temu możemy budować długotrwałe relacje z otaczającym nas światem i osobami, na których nam szczególnie zależy. Do tej pory dziwi mnie to, jak bardzo zaniedbany jest to temat w edukacji wczesnoszkolnej czy też w szkolnictwie wyższym.

Realny wpływ na poprawę sytuacji

Mniej więcej w tamtym okresie, z chwilą, gdy coraz bardziej nabierałem świadomości odnośnie istoty kompetencji interpersonalnych, w życiu absolutnie każdego człowieka, zapragnąłem poprawić istniejący stan rzeczy. Na początku była to działalność lokalna związana ze szkoleniami studentów oraz wspólnym organizowaniem z nimi wydarzeń kulturalno-sportowych. Wszystko to odbywało się ramach działalności Akademickiego Stowarzyszenia “Ambitni w Działaniu”. Jestem założycielem i członkiem tego Stowarzyszenia, a powstało ono właśnie w celu wspierania inicjatyw i rozwoju kompetencji ludzi młodych. Kolejnym krokiem było przystąpienie do STER działającego przy Politechnice Warszawskiej, w którym prowadzimy szkolenia dla organizacji studenckich z całej Polski. Tutaj zdobywałem swoje pierwsze szlify trenerskie i poznałem niesamowitych ludzi.

Dzięki całej tej działalności odkryłem, co jest moją prawdziwą pasją w życiu. Jest to szczera chęć dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami z innymi ludźmi, dzięki czemu ich życie może stać się lepsze. Z tegoż właśnie powodu powstał blog efektywnyrozwoj.pl. Znajdziesz tu mnóstwo cennych wskazówek, które ułatwią życie Tobie i Twoim najbliższym.

Co teraz …

Tak jak już wcześniej napisałem, na co dzień prowadzę warsztaty oraz spotkania indywidualne w trzech obszarach tematycznych:

  1. Budowanie zespołów oraz integracja
  2. Komunikacja i sztuka wystąpień publicznych
  3. Zarządzanie projektem i zarządzanie sobą w czasie z elementami motywacji

rozwój osobisty, relacje, szkolenia i warsztaty

Jeżeli Ty lub Twoja organizacja potrzebujecie pomocy w jednym z powyższych obszarów to serdecznie zapraszam do kontaktu. Poza szkoleniami zajmuję się również tworzeniem kursów oraz treści na stronie efektywnyrozwoj.pl. Okresowo prowadzę badania związane z potrzebami rozwoju własnych kompetencji głównie wśród ludzi młodych.

Blog efektywnyrozwoj.pl

Strona powstała z myślą o osobach, które postanowiły zmienić coś w swoim życiu i stać się lepszą wersją siebie. Znajdziesz tu wiele przydatnych informacji oraz narzędzi pomagających na skuteczne rozwiązywanie swoich trudności życiowych, zawodowych czy też osobistych. Wiedza zgromadzona na efektywnyrozwoj.pl pozwoli Ci na stopniowe zwiększanie poziomu swoich kompetencji interpersonalnych oraz życiowej zaradności. Dzięki temu, w krótkim czasie zaczniesz bardziej rozumieć otaczający Cię świat, poprawisz relacje z otoczeniem i sprawisz, że Twoje życie zmieni się na lepsze, a Ty zaczniesz się bardziej nim cieszyć. Jednym słowem rozwój osobisty w czystej postaci.

Badania potrzeb młodych ludzi

Od jakiegoś czasu prowadzę badania odnośnie potrzeb młodych ludzi w kontekście ich samorozwoju i zwiększania poziomu określonych kompetencji. Często pytam ich o trudności, którym musieli sprostać na różnych etapach swojego życia i czy sobie z nimi poradzili? Pytam ich również o to, jakich umiejętności oraz kompetencji na tamtą chwilę potrzebowali najbardziej? Proszę także o ocenę czy posiadali odpowiedni poziom tych kompetencji i/lub jak poradzili sobie bez nich? A może nie poradzili? Ostatnim pytaniem jest określenie jakich kompetencji brakuje im najbardziej w życiu, i których nie nauczono ich wcześniej? Nie muszą znać ich nazw, rodzajów czy klasyfikacji, mogą je po prostu opisać.

Jeżeli masz ochotę wziąć udział w badaniu to serdecznie Cię do tego zachęcam: Badanie potrzeb rozwojowych ludzi młodych.

Co dalej …

Publikacja

Po zebraniu odpowiedniej liczby ankiet oraz przeprowadzeniu odpowiedniej liczby wywiadów i szkoleń, moim celem jest wydanie publikacji. Książka będzie zawierać szereg przeróżnych historii. Dzięki temu, czytelnik będzie mógł poddawać refleksji postawy ich bohaterów i odnosić je do swojego życia. Podstawowym zadaniem książki będzie uświadamianie ludziom młodym istoty rozwoju własnych kompetencji interpersonalnych.

Ponadto jestem przekonany, że autorefleksja pozwoli czytelnikowi w dużej mierze zniwelować wcześniej wspomniane luki edukacyjno-wychowawcze w obszarze kompetencji miękkich. Wierzę także, że każdy, kto sięgnie po tą pozycję będzie mógł małymi kroczkami dojść do naprawdę wielkich sukcesów. I stanie się tak, niezależnie od wcześniejszego pochodzenia, wykształcenia czy wieku.

Słowo na koniec i zarazem na początek Twojej drogi …

Jeżeli dotrwałeś do tego momentu to dziękuję i jednocześnie serdecznie gratuluję, bo za chwilę uzyskasz bardzo ciekawą informację.

Pamiętaj, że efektywny rozwój (czy też rozwój osobisty) gwarantujący lepsze życie to codzienna praca nad samym sobą. To również szczera chęć bycia chociaż trochę lepszym dziś, niż było się wczoraj. Bez tych dwóch rzeczy, niewiele się zmieni w Twoim życiu, a już na pewno nie zmieni się na lepsze. Rozwój osobisty, jest codzienną pracą może być chociażby:

  • pół godziny czytania przed snem,
  • wieczorna refleksja nad tym, co Ci się dziś przydarzyło i czy można było coś zrobić lepiej,
  • czy też przeczytanie wpisu na tym blogu i zastosowanie wiedzy w nim zawartej w swoim życiu.

Jeśli wykonasz te dwie rzeczy to jest duża szansa, że Twoje życie zmieni się na lepsze, a Ty potrafił będziesz radzić sobie w trudnych sytuacjach. Jest to warunek konieczny, jednak czasami niewystarczający. Do rozwiązania niektórych trudności będziesz potrzebować bowiem pomocy mentora lub specjalisty.

Wierzę też, że wszystko w naszym życiu zdarza się z jakiegoś powodu, tak jak Twoja obecność tu i teraz. Mniejsza o to, jak się tu znalazłeś, ważniejsze jest to, czy z tego skorzystasz? Zapraszam Cię zatem do zakładki z wpisami. Jestem przekonany, że znajdziesz tam dla siebie wiele przydatnych i wartościowych informacji, które odpowiednio zastosowane, ulepszą także Twoje życie. Zainwestuj kilkanaście minut dziennie dla własnego rozwoju, efektywnego rozwoju, czy też rozwoju osobistego.

PS. Jeżeli któryś z wpisów szczególnie Ci się spodoba to podziel się nim proszę ze swoimi znajomymi. Może któryś z nich potrzebuje tego, właśnie teraz najbardziej. W ten sposób zrobisz dwa dobre uczynki jednocześnie. Z jednej strony może pomożesz komuś kto może tego potrzebować, a z drugiej pomożesz w dalszym rozwoju tego bloga. W obu przypadkach z góry Ci za to serdecznie dziękuję.


Bibliografia:

1. Badania, obserwacje i życiowe doświadczenia autora 🙂

Grzegorz Kobuszewski

Grzegorz Kobuszewski

Cześć, jestem Grzegorz. Chętnie pomogę Ci efektywnie rozwijać kompetencje zawodowe i interpersonalne. Pokażę Ci, jak łatwiej radzić sobie na studiach, w pracy i życiu osobistym.
Więcej o mnie...