Studia i jak wycisnąć z nich, to co najlepsze?
Studia to jeden z najpiękniejszych okresów w życiu. Mija jednak bardzo szybko. Podobnie, jak wcześniejsze okresy Twojej edukacji. Tylko sobie przypomnij. Dlatego właśnie, warto zastanowić się, co zrobić, żeby skorzystać najwięcej?
Czego dowiesz się w tym artykule:
Gdybym miał dokonać prostego podziału studentów, to podzieliłbym ich na tych, którzy uczą się więcej i tych, którzy więcej imprezują. Pewnie znalazłoby się jeszcze kilka opcji pomiędzy, jednak to nie jest istotne z uwagi na ich dodatkowy rozwój. Nie jest też powiedziane, że jedni są lepsi od drugich. Poza tym, przecież priorytety w czasie studiowania danego studenta mogą się zmieniać. Niezależnie od tego, w której grupie bardziej się odnajdziesz, powinieneś poznać kilka możliwości Twojego dodatkowego rozwoju. Takich, które pozwolą Ci wynieść ze studiów znacznie więcej niż jakimś 80% Twoich kolegów i koleżanek. Studia do szansa i wiele możliwości – dobrze to wykorzystaj zanim się skończą.
Studia: Jak wycisnąć z nich to, co najlepsze?
1. Dobry wykładowca to skarb
Wykładowca-praktyk, to jedna z najlepszych rzeczy, które mogą Ci się przytrafić na studiach. Nie dość, że wyłoży Ci to, co najważniejsze ze swojej dziedziny w teorii, to odniesie się do praktycznych przykładów ze swojego zawodowego życia. Może to trochę dziwne, ale na takich zajęciach możesz zdobywać jednocześnie i wiedzę, i doświadczenie. Szczególnie to ostatnie będzie dla Ciebie w przyszłej pracy na wagę złota i wcale nie przesadzam.
Pamiętam rady niektórych wykładowców, które uratowały mi moje cztery litery w krytycznych momentach. Ma to szczególne znaczenie, kiedy Twoja praca będzie związana z kontaktem z ludźmi, a Ty jesteś np. inżynierem. Kontakt z osobami, które mają kilkunastoletnie czy nawet kilkudziesięcioletnie doświadczenie może być nie lada wyzwaniem dla żółtodzioba. Starsi pracownicy będą Cię sprawdzać na wszelkie możliwe sposoby. Będą też próbować udowodnić Ci, że Twoja wiedza i doświadczenie są bardzo mała, a wykształcenie nic nie znaczy. Wiedza i doświadczenie, które zdobędziesz na takim wykładzie może być dla Ciebie na wagę złota. Może Ci się bardzo przydać w praktyce, przez co unikniesz nawet ośmieszenia się.
2. Cenne znajomości
Wykładowca-praktyk to również osoba, z którą możesz nawiązać bliższą relację i podpytywać o różne szczegóły. Na ogół są to osoby, które z chęcią podzielą się swoją wiedzą. Takie ocieplone relacje możesz potem przecież wykorzystać do zdobycia dodatkowych informacji. Dowiedzieć się na przykład:
- od czego najlepiej zacząć pracę w zawodzie?
- jakie kwalifikacje zwiększą Twoją atrakcyjność na rynku pracy?
- albo gdzie warto iść do pracy?
Znajomości to nie tylko Twoi wykładowcy. To również Twoje koleżanki i Twoi koledzy z roku, z którymi chodzisz na studia. Warto budować z nimi dobre relacje i dbać o nie w czasie. Nie wiesz przecież, jak się ułoży Twoje życie i kiedy możesz potrzebować pomocy. Więcej przyjaciół i osób życzliwych Tobie to więcej możliwości teraz i w przyszłości. Dbaj zatem o relacje z kolegami z Twojego roku, ale nie ograniczaj się tylko do tego. Jeżeli mieszkasz w akademiku to świetne miejsce na nawiązywanie relacji z innymi osobami. Wiele osób poznaje również na studiach swojego partnera na całe życie. Może więc warto się również nad tym poważniej zastanowić? 😉
3. Koła Naukowe i Samorząd Studentów
Koła naukowe to organizacje zrzeszające pasjonatów określonych dziedzin naukowych, ale nie tylko. Na wielu uczelniach istnieją także koła zarządzania, filmu czy fotografii. To świetna okazja na poznanie ludzi, którzy interesują się podobnymi do Ciebie zagadnieniami. Koła naukowe na ogół mają swoich opiekunów. Są oni pracownikami uczelni oraz świetnym źródłem wiedzy, z której możesz łatwo skorzystać. Podobnie jak wykładowcy, z tą jednak różnicą, że Ci wcale nie muszą Cię uczyć.
Samorząd Studentów to organizacja, która organizuje różne aktywności dla braci studenckiej. Od imprez integracyjnych, przez turnieje sportowe i zbiórki charytatywne, do przygotowywania jednego z największych świąt studenckich, którym są Juwenalia. Jest to rodzaj wolontariatu, który przy odrobinie zaangażowania, mocno rozwinie Twoje kompetencje interpersonalne (komunikacja, sprzedaż, a nawet negocjacje). Zwiększy także Twoją pewność siebie i nauczy pracować w zespole. Poznasz tajniki zarządzania projektem w praktyce. Jednym słowem mnóstwo cennych umiejętności.
Podpowiedź:
Z doświadczenia mogę Ci podpowiedzieć, że praca w strukturach samorządu studentów rozwija wiele przydatnych w życiu umiejętności. Pozwala współuczestniczyć lub tworzyć od podstaw projekty, które dadzą Ci wiele satysfakcji. Poznasz przy tym wiele ciekawych osób, nie tylko ze środowiska studenckiego, ale także ważnych przedstawicieli jednostek administracji państwowej, a nawet służb specjalnych. Studia są pod tym względem znakomite.
4. Praktyki i Staże Studenckie
Studia to również szansa na praktyki i staże studenckie. Obowiązkowe czy nie, płatne lub nie, mogą być dla Ciebie dużą szansą na poznanie swojego zawodu. Wielu moich znajomych nie przykładało się do swoich praktyk, albo wręcz załatwiali sobie to u znajomego i wcale na nie, nie chodzili. Ja też tak raz zrobiłem i był to spory błąd. Jeżeli więc chcesz pracować w swoim zawodzie to poważnie potraktuj swoje praktyki czy staż. Tam również przecież możesz wyrabiać sobie cenne znajomości. A jeżeli odpowiednio się będziesz przykładał do swoich obowiązków, to z dużym prawdopodobieństwem ktoś to dostrzeże. Wtedy możesz nawet dostawiać propozycję pracy, tuż po zakończeniu Twojego stażu. To całkiem prawdopodobne i częste zjawisko, więc czemu miałbyś nie skorzystać ze swojej szansy.
5. Inne organizacje
Oczywiście możesz przystąpić także do innych organizacji. Takich, które nie są związane stricte z Twoją uczelnią i spróbować z nimi współpracować. Wiele firm szuka ambasadorów swoich projektów i chętnie nawiązuje współprace ze studentami. Ambasadorom jest potem łatwiej np. przy staraniu się o pracę i zatrudnienie w danej firmie. Poza tym, znają już osoby z tej firmy i mogą na nich polegać. Dlaczego więc nie mieliby dać im szansy i zaoferować pracy. Wszystko więc zależy tylko od Ciebie, Twojego czasu oraz wyborów, które podejmiesz.
Podsumowanie
Jak widzisz studia dają wiele możliwości zdobywania wiedzy, umiejętności i jak się okazuje doświadczeń. Pewnie ciężko byłoby Ci pogodzić wszystkie te aktywności jednocześnie, jednak zastanów się nad wyborem kilku z nich. Ze swojej strony serdecznie polecam Ci działalność w strukturach samorządu studentów. Przy odrobinie zaangażowania rozwiniesz tam wiele przydatnych również w późniejszym życiu umiejętności (w tym komunikację, pracę w grupie, a nawet negocjacje i sprzedaż). Zdobędziesz cenne kontakty, a zrealizowane projekty dadzą Ci mnóstwo satysfakcji. Co prawda nie obędzie się pewnie bez momentami trudniejszych chwil, a może nawet konfliktów w zespole. Jednak to właśnie w takich chwilach najbardziej kształtowały się będą Twoje postawy i rosło cenne doświadczenie.
Udostępnij ten artykuł na swoim Facebooku, żeby Twoi znajomi również mogli z niego skorzystać. Z góry dzięki. 😉
Bibliografia:
- Badania, obserwacje i życiowe doświadczenia autora oraz jego znajomych i przyjaciół.
Grzegorz Kobuszewski
Cześć, jestem Grzegorz. Chętnie pomogę Ci efektywnie rozwijać kompetencje zawodowe i interpersonalne. Pokażę Ci, jak łatwiej radzić sobie na studiach, w pracy i życiu osobistym.
Więcej o mnie...