Czy można zmienić promotora pracy dyplomowej?

20 lut 2023 | Dla studenta, Wszystkie

zmiana promotora, napis change

Jeżeli zastanawiasz się czy można zmienić promotora swojej pracy dyplomowej to jesteś w bardzo dobrym miejscu. Nie tylko podpowiem Ci, jak skutecznie zmienić promotora, ale również jak uniknąć przy tym wielu problemów.

Zmiana promotora nie musi być trudna, nawet jeżeli między studentem, a promotorem nie układa się najlepiej. Trzeba tylko wiedzieć, jak to odpowiednio zrobić… Za chwilę opowiem Ci krok po kroku o tym, jak zmienić promotora pracy dyplomowej i co zrobić, żeby ten proces przebiegł dla Ciebie bezboleśnie – tak, żeby nie pogorszyć swojej sytuacji.

baner, reklama, zapisz się na webinar, pisanie pracy dyplomowej, praca licencjacka, praca magisterska, jak napisać, poradnik o pisaniu pracy

Zmiana promotora – możliwości, przyczyny i skutki…

 

1. Zmiana promotora – przywilej czy prawo?

Teoretycznie każdy student i doktorant ma prawo do zmiany promotora na innego. Zdecydowana większość szkół wyższych w Polsce (o ile nie wszystkie) zapewnia taką możliwość swoim studentom.

W praktyce jednak jest z tym bardzo różnie, ponieważ niejednokrotnie do zmiany promotora na nowego, jest potrzebna zgoda obecnego promotora (czyli tego, którego chcesz zmienić). A jak to zrobić, kiedy masz konflikt ze swoim obecnym promotorem? Może być trudno.

Sytuacja komplikuje się również, gdy uczelnia dysponuje ograniczoną liczbą pracowników naukowych, którzy mogą pełnić role promotora. Nie może być przecież tak, że jeden dostanie 20 dyplomantów, a inny tylko 2, bo nikt nie chce u niego pisać swojej pracy dyplomowej.

Dlatego też, dobrze jest dużo wcześniej wybrać sobie promotora i temat pracy, chociaż nie zawsze jest taka możliwość.

2. Zmiana promotora – procedura

Zmiana promotora pracy dyplomowej związana jest zazwyczaj ze złożeniem wniosku do dziekana wydziału, na którym piszesz pracę dyplomową. Wzór takiego wniosku z pewnością dostępny jest na stronie uczelni lub w dziekanacie.

Ważnym aspektem jest to, żeby Twój wniosek zawierał uzasadnienie, dlaczego chcesz zmienić promotora. Chociaż podanie propozycji nowego promotora również nie zaszkodzi.

Podsumowując zmiana promotora jest możliwa, ale wymaga spełnienia pewnych wymagań formalnych, które różnią się w zależności od uczelni. Przykładowo może to być wcześniej wspomniana zgoda na zmianę obecnego promotora złożona na piśmie.

3. Przyczyny zmiany promotora

Przyczyny zmiany promotora pracy dyplomowej mogą być bardzo różne. Czasami może to być zwykłe niedogadywanie się w sposobie realizowania tematu pracy dyplomowej, które stopniowo przeradza się w obustronną niechęć, a nawet konflikt. W tym przypadku promotor narzuca studentowi temat oraz sposób realizowania poszczególnych zagadnień, bez stosowania jego pomysłów czy wdrażania autorskich rozwiązań.

A czasami może to być brak porozumienia między studentem, a promotorem w kwestii terminów i harmonogramu pracy. Innymi słowy: jeżeli będziecie się mijać, albo promotor nie ma dla Ciebie czasu to poszukaj sobie innego.

Skrajnym przypadkiem jest śmierć promotora. Wykładowcy na uczelniach w Polsce często mają grubo ponad 60 lat. Może więc dojść do takiego przypadku, że promotor zejdzie z tego świata, zanim obronisz swoją pracę.

To tylko kilka przykładów, w których będziesz musiał rozważyć zmianę swojego promotora. Tak czy inaczej zmiana promotora może pomóc Ci w rozwiązaniu napotkanych problemów i umożliwić ukończenie pracy dyplomowej w wyznaczonym terminie.

4. Czy zmiana promotora pracy to zawsze najlepsze rozwiązanie?

Nie zapominaj jednak o tym, że zmiana promotora nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Proces zmiany promotora może być dla Ciebie czasochłonny i wymagać od Ciebie dodatkowego wysiłku.

Zmieniając promotora możesz przykładowo potrzebować dodatkowego czasu na przystosowanie swojej pracy do jego wytycznych i wymagań. A jeżeli wybierzesz promotora, który zajmuje się inną dziedziną (tematyką badawczą) to nieunikniona będzie zmiana tematu i pisanie pracy od początku.

Dlatego przed podjęciem decyzji o zmianie promotora rozważ dokładnie, co jest powodem Twojego niezadowolenia z obecnej sytuacji i czy rzeczywiście zmiana promotora może pomóc w rozwiązaniu Twoich problemów.

Natomiast w przypadku, gdy nie jest możliwa zmiana promotora, warto spróbować porozmawiać z nim o swoich obawach i niezadowoleniu. Właściwa komunikacja z promotorem pomoże Ci w efektywnym pisaniu swojej pracy dyplomowej i rychłej obronie. A w przypadku różnic zdań szukaj konstruktywnych rozwiązań.

5. Najgorsze błędy, które możesz popełnić podczas zmiany promotora

Jednym z najgorszych błędów, które możesz popełnić podczas zmiany promotora jest „skarżenie się” podczas składania wniosku. Pracownicy uczelni dobrze się znają i będą trzymać swoją stronę. Nawet jeżeli za sobą nie przepadają to na linii frontu student-uczenia zawsze polegniesz. Lepiej ugryźć się w język i zachować się neutralnie.

Możesz nawet wyrazić małe ubolewanie i smutek z zaistniałej sytuacji. Zawsze przecież mogłeś być niejako zmuszony do zmiany swojego promotora. A powodów może być całe mnóstwo:

  • nie pasowały Ci godziny konsultacji z uwagi na niedawno podjętą pracę,
  • chcesz wysłać swoją pracę na konkurs, ale musi być zrealizowana na określony temat,
  • chcesz realizować temat z innego obszaru badawczego, z którego Twój promotor Ci nie pomoże (nie jego dziedzina),
  • w przyszłości chcesz pracować jako… i dlatego chcesz realizować temat z obszaru…

Oczywiście powyższe powody możesz ze sobą dowolnie łączyć. 🙂

Chyba czujesz co chcę Ci przekazać? Nie musisz mówić, że promotor Ci nie pasuje, bo (coś tam, coś tam)… i nie zostawiać na nim „suchej nitki”, ale wyjść z trudnej sytuacji z klasą.

Podsumowanie

Reasumując zmiana promotora pracy dyplomowej jest możliwa, ale wymaga spełnienia określonych formalności i może mieć dla Ciebie różne konsekwencje.

Jeżeli zdecydujesz się na zmianę promotora, pamiętaj o dokładnym przeanalizowaniu Twojej sytuacji i przemyśleniu wszystkich możliwych skutków tej decyzji. Z pewnością warto też skonsultować się z osobami, które mają doświadczenie w tym temacie (studenci z Samorządu Studentów, opiekunowie dyplomowi lub wykładowcy).

Niewątpliwie bardzo istotne jest też utrzymanie dobrych relacji z aktualnym promotorem oraz rozwiązywanie ewentualnych problemów poprzez konstruktywną komunikację.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Jak napisać mail do promotora? [PRZYKŁAD] (ŻEBY SIĘ NIE OŚMIESZYĆ)


Bibliografia:

  1. Badania, obserwacje i życiowe doświadczenia autora oraz jego znajomych i przyjaciół.
Grzegorz Kobuszewski

Grzegorz Kobuszewski

Cześć, jestem Grzegorz. Chętnie pomogę Ci efektywnie rozwijać kompetencje zawodowe i interpersonalne. Pokażę Ci, jak łatwiej radzić sobie na studiach, w pracy i życiu osobistym.
Więcej o mnie...