Cechy dobrego curriculum vitae część 1, czyli co i jak warto umieścić w swoim CV?

8 kwi 2019 | Biznes i praca, Dla studenta, Wszystkie

cechy dobrego cv, czyli jak napisać dobre CV

Chociaż wiele się mówi o zasadach, które obowiązują przy sporządzaniu CV, to często aplikujący o pracę popełniają duże gafy. Nie służy to nikomu, ani samym aplikującym, ani osobom, które sprawdzają ich zgłoszenia.

 

Bywa też tak, że raz przygotowana aplikacja przez osobę szukającą pracy, wysyłana jest do wszystkich pracodawców, bez większej refleksji. To kolejny duży błąd. Nie sztuką jest liczba wysłanych dokumentów, lecz ich jakość. Jeżeli jesteś ciekawy jak napisać CV bardzo dobrej jakości, to dobrze trafiłeś. Seria artykułów cechy dobrego curriculum vitae, którą dla Ciebie przygotowałem podpowie Ci jak to zrobić? Dzięki niej przygotujesz merytoryczny i wolny od błędów życiorys zawodowy, który zwróci uwagę rekrutera i zaciekawi przyszłego pracodawcę. Jesteś w części pierwszej, w której dowiesz się, co i jak warto umieścić w Twoim CV? Poniżej oraz na końcu przygotowałem dla Ciebie podręczny spis treści tej mini-serii. Dzięki niemu będziesz mógł sprawniej poruszać się pomiędzy poszczególnymi jej artykułami. 😉

Podręczny spis treści:

1. Cechy dobrego CV część 1, czyli co i jak warto umieścić w swoim CV?
2. Cechy dobrego CV część 2, czyli jak zaciekawić sobą przyszłego pracodawcę?
3. Cechy dobrego CV część 3, czyli jakie największe błędy możesz popełnić przy pisaniu swojego CV?

 

Wskazówki, co i jak warto umieścić w swoim CV?

1. Podawaj konkretne informacje

Chociaż to wydaje się oczywiste, to nie zawsze zwracamy na to uwagę. Napisz doświadczenie zawodowe, które pasuje do profilu stanowiska, na które aplikujesz, zamiast opisywać całe swoje doświadczenie. Zwróć więc uwagę na treść swojego CV, tuż po jego napisaniu. Sprawdź czy nie rozwodzisz się niepotrzebnie w jakiejś części, i czy podałeś informacje, o które proszą Cię w ogłoszeniu. Chodzi tutaj o to, żeby rekruter od razu wiedział, że spełniasz oczekiwania. Może to być związane np. z dokładnym podawaniem oczekiwanych kwalifikacji zawodowych, zgodnie z kolejnością ich występowania w ogłoszeniu.

Nie bądź osobą, która wysyła jedno CV do każdej firmy, gdyż bardzo łatwo to wyłapać, a to też jakoś o Tobie świadczy. CV należy przygotowywać za każdym razem oddzielnie pod konkretną ofertę pracy. Oczywiście możesz wcześniej przygotować sobie jakąś matrycę i zostawiać w niej konkretne elementy, które interesują danego pracodawcę. W ten sposób możesz zyskać nawet sympatię rekrutera, ponieważ uprościsz mu jego pracę.

2. Zadbaj o czytelność i przejrzystość

Oczywiści Twoje CV powinno być maksymalnie czytelne i przejrzyste. Możesz to osiągnąć na przykład poprzez pogrubianie nagłówków konkretnych jego części, albo niektórych ważniejszych treści. Taki zabieg znacznie uatrakcyjni Twoją aplikację, a rekruter z łatwością znajdzie interesującego go informacje. Twój dokument nabierze większej czytelności i będzie przyjemniejszy dla oka – trochę jak treści artykułów na tym blogu. 😉

Moim zdaniem CV nie tylko powinno merytorycznie odpowiadać na ogłoszenie i zawierać wszystkie potrzebne informacje w składnej formie, ale również cieszyć oko. Pokażesz tym samym rekruterowi, że masz pewne umiejętności czy poczucie estetyki. Zadbaj więc o odpowiednie formatowanie tekstu, np.:

 • wyrównaj/wyjustuj tekst,
 • nie używaj różnych czcionek,
 • nie używaj różnych kolorów tekstu,
 • stosuj góra 3-4 różne wielkości wybranej czcionki,
 • zdecyduj się na konkretne wyróżnienie tekstu (np. gdy stosujesz pogrubienie, to daruj sobie podkreślenie).
3. Podziel dokument na sekcje tematyczne

Dobrze jest też zachować pewien podział całego dokumentu. Osobiście polecam Ci zastosować trzy główne części: doświadczenie, wykształcenie, dodatkowe informacje.

1) Doświadczenie / Doświadczenie zawodowe

W doświadczeniu podajesz ramy czasowe i nazwy poszczególnych miejsc pracy. Należy to zrobić achronologicznie, czyli od miejsca, w którym pracowałeś ostatnio. Nie zapomnij również opisać swoich najważniejszych obowiązków w danym miejscu pracy i swoich największych osiągnięć. To bardzo ważne, ponieważ pozwoli rekruterowi bardziej upewnić się, że nadajesz się na to stanowisko. Rzadko kto to robi, więc jeżeli Ty to zrobisz, to już w tej części jakoś się wyróżnisz. A o to przecież tutaj chodzi.

Jeżeli nie masz jeszcze żadnych doświadczeń zawodowych to możesz tą część nazwać “Doświadczenie”. W takim przypadku warto wypisać inne Twoje aktywności. Działałeś w samorządzie uczniowskim/studenckim, udzielałeś korepetycji, pomagałeś w rodzinnym sklepie, byłeś na stażu lub praktykach zawodowych, podejmowałeś jaką pracę sezonową lub dorywczą. Napisz to w CV! Pokaż, że wykazujesz jakąś aktywność nawet, gdy nie musisz tego robić.

2) Wykształcenie

Kolejną częścią jest wykształcenie. Tutaj podobnie jak w przypadku doświadczenia podajesz achronologicznie wszystkie miejsca, w których zdobywałeś wiedzę. Jeżeli ukończyłeś studia, to możesz darować sobie wpisywanie liceum. Inaczej jest w przypadku technikum lub zawodówki, jeśli możesz się pochwalić dodatkowym zawodem – zrób to. Mile widziane są również wszelkiego rodzaju studia podyplomowe.

3) Dodatkowe informacje

Ostatnią częścią są informacje dodatkowe. Możesz tu napisać o wszystkim tym, na co zabrakło miejsca w poprzednich częściach, a które mogą być istotne lub wynikają bezpośrednio z treści ogłoszenia. Napisz tutaj więc o:

 • wszystkich kursach, które odbyłeś,
 • uprawnieniach, które posiadasz,
 • programach komputerowych, które potrafisz obsługiwać i biegłości w tej obsłudze (np. w skali 1 do 5),
 • językach obcych, którymi się porozumiewasz i poziomie ich zaawansowania,
 • swoich mocnych stronach,
 • działalności społecznej,
 • wydanych publikacjach (bardziej dla osób pracujących w szkolnictwie),
 • czy zainteresowaniach.

Kiedyś czytałem o tym, że CV powinno zmieścić się na jednej stronie A4, chociaż w swojej karierze widziałem i takie, które miały 6 czy 7 stron. Wydaje mi się, że Twoje CV powinno zmieścić się bliżej tej pierwszej cyfry. Nie przejmuj się jednak tym, gdy będzie ono liczyło 2 strony. Myślę, że zdecydowanie ważniejszym kryterium jest czytelność i przejrzystość niż liczba stron.

4. Klauzula

Zgodnie z obowiązującym od 25 maja 2018 roku RODO każdy dokument zawierający dane osobowe musi zawierać zgodę właściciela na ich przetwarzanie. Dlatego też nie obowiązuje już klasyczna klauzula, którą stosowaliśmy zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2015 roku, poz. 2135 z późn. zm.). Na ogół firmy podają pełną treść takiej zgody w ogłoszeniu. Gdyby jednak taka informacja nie została podana, to możesz zastosować poniższą klauzulę, wstawiając odpowiednie dane:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w dostarczonych przeze mnie dokumentach związanych z procesem rekrutacji w nazwa firmy (adres firmy), w celu realizacji procesu rekrutacji zgodnie z postanowieniami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku o ochronie danych osobowych. Przekazuję moje dane dobrowolnie mając świadomość, że w każdej chwili przysługuje mi prawo do wycofania niniejszej zgody. Żądanie wycofania zgody oznacza rezygnację z dalszego udziału w procesie rekrutacji i spowoduje niezwłoczne usunięcie moich danych oraz nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem”.

Podsumowanie

Jak widzisz wiele jest rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy pisaniu swojego CV. Zwróć na nie uwagę lub wróć do tego artykułu, gdy następnym razem będziesz, gdzieś aplikował. Mam nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie ciekawy i skorzystasz, jeśli nie ze wszystkich to chociaż z części wskazówek. Sprawdź również pozostałe artykuły z tej serii.

Podręczny spis treści:

1. Cechy dobrego CV część 1, czyli co i jak warto umieścić w swoim CV?
2. Cechy dobrego CV część 2, czyli jak zaciekawić sobą przyszłego pracodawcę?
3. Cechy dobrego CV część 3, czyli jakie największe błędy możesz popełnić przy pisaniu swojego CV?

Jeżeli znasz jeszcze jakieś wskazówki, żeby zwiększyć swoje szanse w procesie rekrutacji to koniecznie napisz, o nich w komentarzu.

Komentarze, dyskusje i udostępnianie są jak zawsze bardzo mile widziane 🙂

PS. Jeżeli szukasz pracy albo zastanawiasz się nad jej zmianą to możesz sprawdzić oferty na jobsora.com


Bibliografia:

1. Badania, obserwacje i życiowe doświadczenia autora oraz jego znajomych i przyjaciół
2. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).
3. Ustawa z 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2015 roku, poz. 2135 z późn. zm.).

Grzegorz Kobuszewski

Grzegorz Kobuszewski

Cześć, jestem Grzegorz. Chętnie pomogę Ci efektywnie rozwijać kompetencje zawodowe i interpersonalne. Pokażę Ci, jak łatwiej radzić sobie na studiach, w pracy i życiu osobistym.
Więcej o mnie...