5 prostych sposobów: Jak być lubianym i zdobyć szacunek innych?
Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, dlaczego jedni ludzie są bardziej lubiani i szanowani niż drudzy? A może to Ty masz trudności w relacjach z innymi i nie wiesz, co jest tego powodem? Zobacz jak zdobyć sympatię, szacunek oraz uznanie innych.
Oto kilka prostych i sprawdzonych sposobów na sympatię, szacunek i uznanie otoczenia.
1. Uśmiechaj się
Jeżeli chcesz, żeby inni ludzie lubili Cię bardziej to staraj się do nich jak najczęściej uśmiechać.
Dwie dziewczyny – dwa światy
Pamiętam jeszcze ze szkoły średniej dwie moje koleżanki z równoległej klasy, które totalnie się od siebie różniły. Jedna była bardzo poważna jak na swój wiek, rzadko się uśmiechała i myślała, że strojąc się w markowe ubrania zdobędzie uznanie swoich kolegów i koleżanek. Efekt był zupełnie odwrotny, rzadko kto chciał się z nią zadawać, a w środowisku była postrzegana, jako osoba wywyższająca się. Zgoła inne pierwsze wrażenie robiła druga koleżanka, której nieustannie towarzyszyła aura szczerego uśmiechu i pozytywnej energii. Nie pochodziła z bogatego domu i czasami dało się zauważyć drobne mankamenty w jej ubiorze, jednak wcale jej to nie przeszkadzało, a ludzie lgnęli do niej jak pszczoły do miodu. Wtedy zrozumiałem, że to co nosimy na naszej twarzy jest znacznie cenniejsze od tego, co nosimy na sobie.
Być czy mieć …
Zwróć na to uwagę, kiedy następnym razem zobaczysz w jakimś miejscu elegancko ubraną osobę z grymasem na twarzy. Odpowiedz sobie na pytanie, czy taka osoba budzi Twoją sympatię na pierwszy rzut oka? Tak? Nie? Dlaczego? A teraz przypomnij sobie z dzieciństwa lub wyobraź pewien obraz w celu małego porównania. Obrazem tym będzie pełne radości i uśmiechu dziecko, które bawi się z innymi dziećmi w kałuży. Chlapią się brudną wodą i są calusieńkie umorusane w błocie, od stóp aż po głowy. Czy radość i uśmiech jednego z tych dzieci nie udziela Ci się od razu na samą myśl o tym? Tak samo jest z odczuciami innych na temat Twojej osoby. Najpierw patrzą na twarz, a po jej wyrazie od razu wyrabiają sobie zdanie o Tobie.
W uśmiechu jest o wiele więcej informacji niż w ponurym grymasie. Szczery uśmiech pokazuje ludziom Twoją otwartość, życzliwość i chęć do podjęcia rozmowy lub współpracy. Buduje Twój pozytywny wizerunek “na dzień dobry” zarówno wśród osób, które już znasz, jak i tych, które nie miały jeszcze okazji Cię poznać.
Siła uśmiechu jest olbrzymia, nawet gdy nikt nie widzi, gdy to robisz. Możesz się o tym przekonać, kiedy następnym razem odbierzesz telefon od znajomego. Uśmiechnij się podczas rozmowy, a już po chwili usłyszysz u swojego rozmówcy, jak odwzajemnił Twój uśmiech.
A co zrobić, kiedy nie masz ochoty się uśmiechać? To proste – zmuś się do tego, a już po chwili Twój dobry nastrój wróci. Ludzie są tak szczęśliwi jak myślą, że są. Uśmiech stosowany na co dzień to gwarancja wzrostu marki Twojej osoby i ogromna szansa na polubienie przez innych.
2. Okazuj ludziom szczere zainteresowanie
Pewnie wśród Twoich przyjaciół i znajomych zdarzają się osoby, które rozmawiając z Tobą korzystają równocześnie z telefonu komórkowego. Jak się wtedy czujesz? No właśnie. Osobiście, w podobnych sytuacjach czuję się niekomfortowo i zastanawiam się, czy aby nie przeszkadzam swojemu rozmówcy. Rozwój technologiczny coraz bardziej wpływa na nasze życie i komunikację, ale czy korzystanie ze smartfona podczas rozmowy jest właściwe? Znam osoby, dla których jest to nie tylko niegrzeczne, ale wręcz obraźliwe. Tym prostym sposobem raczej nie zjednasz sobie sympatii innych i nawet jeśli będą mówiły, że jest to dla nich dopuszczalne, to nie jest.
Innym przykładem jest mój kolega, który ilekroć kogoś poznaje czy przemawia do większego audytorium, to musi wymienić wszystkie swoje tytuły i funkcje. Większości ludzi w ogóle to nie interesuje, a nawet denerwuje i często odbierają go jako osobę z wysokim mniemaniem o sobie. Woleliby poznać go przez pryzmat projektów, które realizuje, i które mają realny wpływ na nich samych lub ich najbliższych. To nie jest najlepsza droga do tego, żeby zdobyć sympatię i szacunek otoczenia.
Gdy poznajesz kogoś nowego …
Jak zatem postępować, gdy poznasz kogoś nowego? Tutaj pomóc może tzw. reguła wzajemności, często stosowana na śniadaniach biznesowych, gdzie spotykają się przedsiębiorcy. Polega ona na szczerym zainteresowaniu się tym, czym zajmuje się na co dzień Twój nowopoznany rozmówca. W tym przypadku ma to podwójne znaczenie, ponieważ od razu poznajesz profesję potencjalnego partnera biznesowego. Po przedstawieniu siebie, jest bardzo duża szansa, że Twój rozmówca zapyta o to samo Ciebie. I nie ważne, że pewnie będzie to na początku ze zwykłej ciekawości czy też z grzeczności Twojego rozmówcy. Ważne jest to, że relacja, którą przez te kilka minut nawiążesz może przerodzi się w coś więcej, niż tylko rozmowę. Jeśli zaś Twój rozmówca nie zainteresuje się Tobą, też będziesz mieć już jakąś informację.
Gdy spotykasz znajomego …
Natomiast, gdy spotykamy się ze znajomym, to zawsze warto zapytać, co dobrego u niego słychać? Nie bez kozery napisałem, “co dobrego u niego słychać”, żeby rozmowa toczyła się tylko wokół przyjemnych tematów. Istnieją też takie osoby, które lubią sobie ponarzekać, krytykować i opowiadać, jak to się źle nie dzieje na tym świecie. Mam jednak nadzieję, że nie należysz do tego grona. Jeśli jednak odpowiedź jest przecząca, to przestań to robić, jak chcesz, żeby ludzie Cię lubili. Ludzie nie przepadają za trzema typami ludzi, które ciągle na coś narzekają, krytykują innych i przechwalających się czego to nie zrobili. Jeśli nadmiernie robisz przynajmniej jedno z powyższych to natychmiast przestań. Zastanów się lepiej, dlaczego tak się dzieje i jak możesz to zmienić, niż zamęczać innych swoimi problemami. Może to szczególnie zrazić i odstraszyć od Ciebie osoby, które dopiero co poznałeś.
Tak czy inaczej okazując ludziom szczere zainteresowanie możesz zdobyć więcej przyjaciół w ciągu kilku tygodni, niż próbując zainteresować innych sobą przez całe życie. Osoba, która nie interesuje się innymi ludźmi ma w życiu największe kłopoty i spadają na nią wszystkie niepowodzenia. Wyraź jak bardzo się cieszysz, że kogoś spotykasz lub odbierasz od niego telefon, a atmosfera rozmowy od razu będzie milsza. Interesujemy się innymi, gdy ktoś interesuje się nami. Jeżeli zatem chcesz, żeby lubili Cię inni ludzie, to od początku Waszej znajomości okaż im przyjaźń i szczere zainteresowanie.
3. Zachęcaj rozmówcę, by mówił o sobie
Jeżeli nie będziesz przerywać i słuchać uważnie swojego rozmówcy to dasz mu największy komplement. Skup się na tym, żeby zapamiętać Waszą rozmowę, wtrącaj pytania uzupełniające i wyrażaj szczere pochwały, co jakiś czas. Jeżeli to zrobisz to z całą pewnością zjednasz sobie sympatię Twojego rozmówcy.
Ludzie wolą dobrych słuchaczy niż dobrych mówców i potrzebują często zaledwie tylko podzielić się swoimi problemami z kimś innym. Jest to mechanizm swoistego zrzucenia pewnego ciężaru, które jest dla nich cenniejsze od rozmowy. Nie nadużywaj więc mówienia, żeby nie wyjść na nudziarza. Nudziarzy na ogół nikt nie lubi.
Mów o rzeczach ważnych dla swojego rozmówcy …
Jeżeli chcesz nawiązać wyjątkowe relacje ze swoim rozmówcą to zacznij mówić o rzeczach, które są dla niego ważne.Nie musisz być ekspertem w danej dziedzinie, po prostu słuchaj uważnie i pytaj. Jest kilka pytań uniwersalnych, które szczególnie pasują w relacjach uczeń-mistrz czy pracownik-pracodawca:
- Co i gdzie Pan studiował?
- Jak zaczęła się działalność Pana firmy?
- Co najbardziej lubisz robić w wolnym czasie?
Osoby, które traktujemy jako mądrzejsze i niejako autorytet uwielbiają mówić o sobie i swoich doświadczeniach. Na ogół nie jest to przejaw próżności lecz szczera chęć podzielenia się swoją wiedzą oraz doświadczeniem. Wyobraź sobie, że właśnie zaczynasz studia lub idziesz do nowej pracy i nikogo tam nie znasz. Świetnym sposobem na zbudowanie dobrych relacji z otoczeniem będzie rozmowa zachęcająca Twoich rozmówców do opowiadania o sobie i/lub o rzeczach, które ich interesują np. hobby czy sport.
4. Sprawiaj, by ludzie czuli się ważni
Staruszek na drodze
Jakiś czas temu jechałem do kolegi, do Poznania i przejeżdżając przez małą miejscowość dostrzegłem staruszka stojącego na pasach. Prowadził on rower i chciał przejść na drugą stronę. Oprócz mnie nie jechał tam żaden pojazd i chociaż staruszek spokojnie mógł sobie przejść jak już przejadę to postanowiłem się zatrzymać. Ku mojemu zdziwieniu staruszek zatrzymał się przed samochodem, zdjął swoją czapkę, ukłonił się do samej ziemi i pomachał na drogę. Swoim zachowaniem sprawiłem, że na tą jedną małą chwilę staruszek poczuł się ważny i chciał się odwdzięczyć. Niby drobny gest, a zapamiętam go do końca życia. Swoją drogą tak mi poprawił humor, że od razu nagrałem krótki filmik do przyjaciół o istocie małych uprzejmości. Te małe gesty życzliwości potrafią zaskakiwać taką historią jak ta powyżej i wprawiać w cudowny nastrój na resztę dnia.
Bar mleczny
Innym razem byłem z kolegą w barze mlecznym na obiedzie. Obaj wzięliśmy sobie danie dnia, czyli zupę plus drugie danie. Nie byłem przekonany tylko do tej zupy, wszak był to kapuśniak, a nie jest to moja ulubiona zupa. Namówiła mnie jednak kobieta przyjmująca zamówienia, która powiedziała, że jest bardzo dobry. Uwierzyłem na słowo, po chwili odebraliśmy zamówienie i nastał czas konsumpcji. Pierwsza łyżka, druga, trzecia … zupa wydawała się w ogóle nie przypominać tej, którą jadłem w dzieciństwie. Koledze również bardzo smakowała. Zjedliśmy drugie danie i odstawiliśmy brudne naczynia.
Zbieraliśmy się do wyjścia i cieszyliśmy się, że przyszliśmy trochę wcześniej, bo kolejka wzrosła do kilkunastu osób. Przy wychodzeniu, jak zwykle podziękowałem, jednak tym razem zrobiłem coś jeszcze. Poprosiłem, żeby sprzedawczyni przekazała kucharzowi, że był to najlepszy kapuśniak jaki w życiu jadłem. Kobieta podziękowała z promiennym uśmiechem na twarzy i dodała, że to jej zasługa. Chociaż tyle mogłem zrobić, żeby szczerze podziękować za tak dobrą zupę. Nic mnie to nie kosztowało, a kobieta poczuła się doceniona i ważna. Podejrzewam, że miało to dla niej szczególne znaczenie, gdyż moje uznanie było w przestrzeni publicznej. Byli tam zarówno jej kolegach z pracy, szefostwo oraz ludziach w barze. Każda następna wizyta w tym miejscu i przy obecności tej kobiety od razu przywoływała we mnie tamto wydarzenie. Jestem przekonany, że u niej również, bo do dziś wita mnie z wielkim uśmiechem na ustach, czasami doradzając co najlepiej wybrać.
Reakcje ludzi
Mam jeszcze sporo takich historyjek, a podobnych słyszałem jeszcze więcej. Ciekawe są reakcje osób, które doceniamy, i które odpłacają nam za to swoim uśmiechem. Równie ciekawe są miny osób, które znajdują się w pobliżu takich sytuacji. Część się uśmiecha, inni nie reagują, a pozostali są wyraźnie zaskoczeni całą sytuacją, tak jakby stało się coś niestosownego.
Zastanów się, co możesz podziwiać u innych i jak możesz sprawić im przyjemność? Pamiętaj, że każdy człowiek jest tak samo ważny, więc pokaż ludziom, że to dostrzegasz i szczerze uznajesz. Możesz posłać komuś promyk słońca bez oczekiwania czegokolwiek w zamian. Powiedź sprzedawczyni, że ma piękne włosy, ciotce, że ma ładny samochód, a kelnerce, że ma piękny uśmiech. To nic nie kosztuje, a zmieni atmosferę na bardziej przyjazną. Rozsiewając małe iskierki życzliwości, sprawiasz, że świat staje się lepszym miejscem do życia.
5. Zwracaj się do ludzi po imieniu
Pamiętaj, że dla każdego człowieka jego imię (nazwisko) jest najważniejsze. Zapamiętanie i używanie go, pozwoli Ci na skomplementowanie Twojego rozmówcy w sposób subtelny i bardzo skuteczny. Będziesz mieć jednak spore kłopoty i postawisz się w bardzo nieprzyjemnej sytuacji, jeżeli je zapomnisz lub przekręcisz. Ludzie są tak dumni ze swych imion (nazwisk), że chcą je uwiecznić. Zapamiętywanie imion (nazwisk) naszych rozmówców to okazanie im jak bardzo są dla nas ważni.
Doskonale wiedział o tym Napoleon III, który chwalił się, że mimo monarszych obowiązków potrafi zapamiętać nazwisko każdej napotkanej osoby. Uczył się nazwisk specjalną techniką. Jeżeli ktoś przedstawił się niewyraźnie, prosił o powtórzenie, a jeśli nazwisko brzmiało obco, pytał jak je się pisze. Podczas rozmowy wymawiał to nazwisko kilkakrotnie i starał się skojarzyć je z cechami charakteru, zachowaniem i wyglądem jego posiadacza. Jeśli był to ktoś ważny to zadawał sobie jeszcze więcej trudu, gdy zostawał sam zapisywał nazwisko na kartce, koncentrował się i zapamiętywał jego brzmienie i zapis. Jak mawiał Emerson:
„Dobre maniery składają się z drobnych poświęceń”.
Twoje imię czy też nazwisko odróżnia Cię od innych. Informacja lub prośba nabiera specjalnej wagi, jeśli dodamy do niej imię (nazwisko) naszego rozmówcy, od kelnerki do prezesa.
Przykład:
- “Zamawiałem frytki, a nie ziemniaki”
- “Pani Patrycjo, zamawiałem frytki, a nie ziemniaki”
Omawiając ostatni już sposób, dzięki któremu staniemy się bardziej lubiani, czuję się zobowiązany, żeby napisać o jeszcze jednej rzeczy. Jest to stosowanie trzech magicznych słów: Dziękuję, Przepraszam i Proszę. Niby taka prosta rzecz, a tak wiele zmienia. Zacznij już dziś ich używać, a zobaczysz co się stanie, i dlaczego napisałem, że są magiczne?
Zobacz jak można wzmocnić powyższy przykład:
- “Przepraszam bardzo. Pani Patrycjo, zamawiałem frytki, a nie ziemniaki. Proszę o wymianę. Dziękuję.”
Przy poznawaniu nowej osoby dobrze jest też się jej zapytać, jak mamy się do niej zwracać? Po prostu jak lubi najbardziej, jak się do niej zwracają?
Przykład:
- nie każda Anna lubi jak się do niej mówi “Ania”, i przykładowo woli “Anka”
- na swoim przykładzie wolę jak się do mnie zwracają Grzegorz, zamiast Grzesiu …
Osobiście polecam Ci kojarzyć imiona nowo-poznanych osób, z osobami, które dobrze znasz lub z przymiotnikami na literę ich imienia. Np. ambitna Ania, czarujący Czarek, elokwentna Elwira czy mały Marek. Sposób ten wykorzystuję na szkoleniach, gdzie zapamiętuję po kilkanaście imion w kilka minut.
Pamiętaj, że własne imię to dla każdego człowieka najsłodsze i najważniejsze spośród wszystkich słów świata. Naucz się szybko zapamiętywać imiona poznawanych osób, jeśli chcesz zyskać ich sympatię.
Który ze sposobów przypadł Ci najbardziej do gustu? – napisz w komentarzu, dlaczego właśnie ten?
Podziel się tym artykułem z osobą, która może tego potrzebować. Dzięki Tobie może dostać cenną wiedzę, dzięki której przemyśli swoje zachowanie i zmienią się jej relacje z otoczeniem. A Ty, całkiem prawdopodobne, że zdobędziesz jej dozgonną wdzięczność. 😉
Bibliografia:
1. D. Carnegie, Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi, Studio Emka, Warszawa 2012.
2. G. Kobuszewski, Sztuka umiejętnego porozumiewania się z ludźmi jako ważny element zarządzania organizacjami, [w:] Kapitał ludzki wobec wyzwań współczesności, Wyższa Szkoła Biznesu, Dąbrowa Górnicza 2014.
Grzegorz Kobuszewski
Cześć, jestem Grzegorz. Chętnie pomogę Ci efektywnie rozwijać kompetencje zawodowe i interpersonalne. Pokażę Ci, jak łatwiej radzić sobie na studiach, w pracy i życiu osobistym.
Więcej o mnie...