Rozmowa kwalifikacyjna część 2, czyli co może Ci się przytrafić i jak temu zapobiec?
Rozmowa kwalifikacyjna to dla wielu osób silne przeżycie i duży stres. Możesz znacząco je zredukować poprzez odpowiednie przygotowanie się. Co jednak zrobić w sytuacji, w której przydarzy Ci się coś niespodziewanego? Jak sobie z tym radzić, żeby nie stracić pewności siebie? Albo jak można zapobiec tym losowym sytuacjom?
Refleksja nad tym, co może Ci się przydarzyć w dniu Twojej rozmowy kwalifikacyjnej może być niezwykle cenna w procesie przygotowania. Nie chodzi tu wyłącznie o samą świadomość tego, co może Ci się przytrafić? Również istotnym, a może nawet bardziej, jest znalezienie rozwiązania, czyli tego co mógłbyś wtedy zrobić?
Dlatego też, dobrze jest mieć świadomość tego, co może Ci się przytrafić, jak temu przeciwdziałać, albo co zrobić, gdy już się to stanie? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, żeby uniknąć dodatkowego stresu i niepotrzebnych nerwów, tuż przed spotkaniem o pracę. Dzięki nim znacząco zredukujesz swój stres i lepiej wypadniesz na swojej rozmowie o pracę.
Poniżej przygotowałem też dla Ciebie podręczny spis treści, dzięki któremu będziesz mógł sprawniej poruszać się po całej serii. Spis ten znajduje się również na końcu tego artykułu. 😉
Podręczny spis treści:
1. Rozmowa kwalifikacyjna część 1, czyli jak dobrze przygotować się do rozmowy o pracę?
2. Rozmowa kwalifikacyjna część 2, czyli co może Ci się przytrafić i jak temu zapobiec?
3. Rozmowa kwalifikacyjna część 3, czyli jak odpowiadać na trudne pytania?
Co może Ci się przytrafić w dniu rozmowy kwalifikacyjnej, jak tego uniknąć, i co zrobić, gdy już się to stanie?
1. Spóźnienie / Odwołanie spotkania
Pamiętam co najmniej kilka takich sytuacji w swoim życiu, że w ważnych dla mnie momentach coś poszło nie tak. Nie przyjechał autobus, spóźnił się pociąg, albo samochód odmówił posłuszeństwa. W takich sytuacjach można zrobić dwie rzeczy. Poddać się i zrezygnować, albo chwilę się podenerwować i zacząć racjonalnie myśleć, jak temu przeciwdziałać? Zacznij więc w takiej sytuacji zastanawiać się, jakie masz możliwości? Zdecyduj czy mają sens w Twoim przypadku, i wybierz tę, która jest najlepsza.
Oczywiście mam tego świadomość, że zdarzają się sytuacje, w których pierwsza opcja jest nieunikniona. Dlatego najlepszym rozwiązaniem w przypadku stłuczki samochodowej czy nagłej sytuacji rodzinnej będzie odwołanie spotkania. W takim przypadku trzeba się z tym, jak najszybciej pogodzić. Jednak w zdecydowanej większości przypadków jest jakieś wyjście i warto nawiązać walkę, w której pokonasz przeciwności losu.
Co możesz zrobić, żeby tego uniknąć?
- wyjdź wcześniej,
- zachowaj ostrożność na drodze,
- rozważ alternatywne środki komunikacji,
- poinformuj najbliższych/znajomych, że tego dnia masz ważne spotkanie.
Co możesz zrobić, gdy już Ci się to przytrafi?
Zadzwoń do rekrutera/pracodawcy i poinformuj go o możliwości spóźnienia lub odwołaj spotkanie, jeżeli sytuacja tego wymaga. Natomiast jeśli nie możesz zrobić tego “od ręki”, to zrób to nawet następnego dnia albo jeszcze później. Losowe sytuacje zdarzają się w życiu każdego człowieka. I jeżeli tylko poinformujesz o tym, to rozsądny rekruter nie będzie miał do Ciebie żadnych pretensji. W ten sposób pokażesz też, że nie jesteś nieodpowiedzialny, tylko okoliczności zmusiły Cię do tego. Możesz też spróbować odwrócić losy rekrutacji i zapytać, czy jest możliwość wyznaczenia kolejnego terminu spotkania? Pokaże to także Twój charakter i Twoją determinację, że się nie poddajesz, i że walczysz do samego końca.
2. Zapomnisz dokumentów
Może się zdarzyć, że z jakiegoś powodu nie zabierzesz ze sobą wszystkich dokumentów, o które wcześniej Cię poproszono. Nie możliwe jest także, żebyś po nie wrócił do domu przed spotkaniem.
Co możesz zrobić, żeby tego uniknąć?
- zrób sobie checklistę i sprawdź ją dzień wcześniej,
- przygotuj wcześniej wszystkie potrzebne dokumenty,
- schowaj je do torby/nesesera, które zawsze nosisz ze sobą,
- zostaw je w widocznym miejscu, np. w miejscu, gdzie zostawiasz kurtkę czy buty.
Co możesz zrobić, gdy już Ci się to przytrafi?
Najważniejsze, żeby tego nie ukrywać. Powiedz, że przygotowałeś część dokumentów, a pozostałe dostarczysz po rozmowie. Pracodawca często nie potrzebuje oryginałów, tylko kopie. Nawet jeżeli dostarczysz mu oryginały, to i tak, najczęściej ktoś z kadr będzie musiał przygotować ich kopię. Dobrym rozwiązaniem więc może być zrobienie tego za niego i dostarczenie w przyjaznej formie. Możesz to zrobić np. na pendrivie’ie lub poprzez wysłanie maila. Wygodnym rozwiązaniem może być także trzymanie skanów takich dokumentów w chmurze. Wtedy będziesz mieć do nich dostęp z poziomu telefonu i jeżeli będą na prawdę niezbędne, to możesz je przesłać “od ręki”. I tym oto sposobem nie straszne Ci będzie zapomnienie o czymś. Pamiętaj, że szczęście sprzyja nie tylko lepszym, ale i bardziej przygotowanym. 😉
3. Dokumenty uległy zniszczeniu
Jakiś czas temu widziałem reklamę bodajże gumy do żucia, w której wykorzystany został motyw stresu przed rozmową kwalifikacyjną. Sprytnie przemycone zostało hasło, że żucie gumy dodaje nie tylko pewnego luzu oraz spokoju, ale i pewności siebie. Osoba, która nie żuła gumy zalała swoje dokumenty kawą w oczekiwaniu na rozmowę. Tymczasem mężczyzna żujący gumę, nie tylko tego nie zrobił, ale była przygotowana na taką ewentualność. Morał z tego jest taki, że warto warto żuć gumę. 😉 A tak na poważnie, że warto pomyśleć o zabezpieczeniu naszych dokumentów.
Co możesz zrobić, żeby tego uniknąć?
- zabezpiecz dokumenty przez zniszczeniem – koszulka, papierowa teczka itp.
- unikać czynności, które mogą doprowadzić do zabrudzenia/zniszczenia twoich dokumentów.
Co możesz zrobić, gdy już Ci się to przytrafi?
W takiej sytuacji chyba najlepiej będzie powiedzieć, że się ich zapomniało i skorzystać z porad w poprzednim punkcie. 🙂 Możesz też od razu zostawić dokumenty w chmurze, albo zabrać je w postaci skanów na przenośnym dysku.
4. Poplamiłeś swoje ubranie
Jednym z dramatów kandydata o pracę może być poplamienie swojego ubrania. Stres i zdenerwowanie mogą doprowadzić do tego, że stracisz na chwilę czujność i plama gotowa. Np. przy piciu wcześniej wspomnianej kawy lub w innych okolicznościach.
Co możesz zrobić, żeby tego uniknąć?
- zachowaj ostrożność przy jedzeniu i piciu, a najlepiej zrób to przed wyjściem,
- jeśli to robisz korzystaj z opakowań zabezpieczających przed oblaniem się,
- zabierz ze sobą niegazowaną wodę w małej butelce,
- uważaj, gdzie siadasz i o co się opierasz.
Co możesz zrobić, gdy już Ci się to przytrafi?
Plamy z wody są najmniejszym zmartwieniem, ponieważ wyschną. Dlatego właśnie do picia najlepiej zabrać ze sobą właśnie wodę. Gorzej będzie z plamą od kawy, soku czy też innymi zabrudzeniami. W takich sytuacjach możesz spróbować jakoś ukryć tę plamę, albo zdjąć poplamioną część garderoby. A jeżeli będzie to niemożliwe to możesz zawsze obrócić zaistniałą sytuację w dobrą anegdotę i wpleść jakoś w rozmowę. Im wcześniej to zrobisz to szybciej poczujesz ulgę, ponieważ niejako zdejmiesz z siebie ten ciężar. Możesz zawsze powiedzieć do osoby prowadzącej rekrutację:
- nie zgadnie Pan, co mi się przytrafiło w autobusie,
- wiedział Pan, że teraz malując ławki, nie zostawia się na ten temat informacji,
- człowiek, który wychodził z windy na parterze, musiał się na prawdę bardzo śpieszyć … .
Już pewnie czujesz, o co mi chodzi? Możesz tę niefajną sytuację obrócić w dobry żart i już na początku wprowadzić do rozmowy dobrą atmosferę. A mówić o tym, co innych by mocno zdenerwowało, w lekki i zabawny sposób, również pokazuje kim jesteś.
5. Dostajesz trudne pytanie
Aspekt trudnych pytań i różnych ich rodzajów będzie szerzej poruszony w następnym wpisie. W tym miejscu zwrócę jednak uwagę na coś innego, a mianowicie postawy przy ich otrzymywaniu. Właściwie to nigdy nie możesz być tego pewien czy pytanie, które nie powinno było się pojawić, pojawi się na Twojej rozmowie. Dlatego też nie istnieje metoda na uniknięcie pytań, które nie powinny zostać zadane. Możesz jednak zaplanować, jak zareagujesz, gdy pojawi się jedno z nich. Przykłady pytań, które nie powinny zostać zadane na rozmowie kwalifikacyjnej:
- Jaki jest Pana/Pani stan cywilny?
- Jaka jest Pan/Pani orientacja seksualna?
- Czy jest Pan/Pani katolikiem? (wyznanie/wierzenia)
- Na kogo głosował Pan/Pani w ostatnich wyborach parlamentarnych?
- Czy ma Pani dzieci i/lub czy planuje Pani kolejne w niedalekiej przyszłości?
Może to być swoisty sprawdzian pracodawcy. Dlatego też w podobnej sytuacji dobrze jest swoją postawą zaprezentować się jak najlepiej. Co to znaczy? Ano, żeby nie reagować impulsywnie czy też oburzać się, że to pytanie zostało zadane, tylko spokojnie odpowiedzieć. A kiedy rzeczywiście nie masz ochoty odpowiadać, to zachować swoją asertywność. Pokaż swoją klasę, zamiast grymasu zdziwienia na swojej twarzy. 😉
Zawsze możesz użyć jednego z poniższych zwrotów:
- To bardzo ciekawe pytanie, jednak wolałbym nie odpowiadać,
- Proszę wybaczyć, ale jest to dla mnie osobista sprawa, myślę, że Pan/Pani to rozumie,
- Szczerze mówiąc to nie myślałem o tym, proszę pozwolić, że zastanowię się i dam znać przy naszym następnym spotkaniu.
Oczywiście w każdym przypadku zachowaj spokój, stanowczość oraz przyjacielski ton. Poza tym, pokazując, że umiesz wyznaczyć granicę w relacjach i dbać o jej respektowanie pokażesz swój profesjonalizm.
Podsumowanie
Jak widzisz istnieje całkiem sporo losowych sytuacji, które mogą Ci się przytrafić w dniu Twojej rozmowy kwalifikacyjnej. Dobrze jest więc chociaż zastanowić się, jak możesz im przeciwdziałać, albo co będziesz mógł zrobić, gdy się pojawią. Niektóre z nich mogą Ci się wydawać wręcz błahe czy nawet śmieszne, jednak do czasu, kiedy będą dotyczyć właśnie Ciebie. Mam nadzieję, że ta drobna refleksja nad tym, co może pójść nie tak w dniu Twojej rozmowy kwalifikacyjnej pomoże Ci tego uniknąć. Powodzenia! 😉
Podręczny spis treści:
1. Rozmowa kwalifikacyjna część 1, czyli jak dobrze przygotować się do rozmowy o pracę?
2. Rozmowa kwalifikacyjna część 2, czyli co może Ci się przytrafić i jak temu zapobiec?
3. Rozmowa kwalifikacyjna część 3, czyli jak odpowiadać na trudne pytania?
Które sytuacje zdarzyły Ci się do tej pory? A może zdarzyło Ci się coś jeszcze innego? Koniecznie daj nam znać w komentarzu. 😉
Komentarze, dyskusje i udostępnianie są jak zawsze bardzo mile widziane. 🙂
Bibliografia:
1. G. Kobuszewski, Płockie Laboratorium Kompetencji, czyli kompetencje interpersonalne studentów kierunków technicznych płockich uczelni wyższych, a potrzeby współczesnego rynku pracy, b. m. w. 2015.
2. Agrotec Polska Sp z o. o. na zlecenie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Analiza kwalifikacji i kompetencji kluczowych dla zwiększenia szans absolwentów na rynku pracy, Warszawa 2014.
3. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Uniwersytet Jagielloński, Rynek pracy widziany oczami pracodawców, [w:] Bilans Kapitału Ludzkiego, Warszawa 2015.
4. Szkoła Główna Handlowa, Amerykańska Izba Handlu w Polsce oraz Ernst & Young, Kompetencje i kwalifikacje poszukiwane przez pracodawców wśród absolwentów szkół wyższych wchodzących na rynek pracy, Warszawa 2012.
5. Analiza trendów zarobkowych w portalach: https://barometrzawodow.pl/, https://hays.pl/, https://interviewme.pl/, https://nofluffjobs.com, https://strefainzyniera.pl, https://www.jobs.pl/, https://wynagrodzenia.pl/, https://zarobki.pracuj.pl/, https://pl.jooble.org/praca
6. Badania, obserwacje i życiowe doświadczenia autora oraz jego znajomych i przyjaciół.
Grzegorz Kobuszewski
Cześć, jestem Grzegorz. Chętnie pomogę Ci efektywnie rozwijać kompetencje zawodowe i interpersonalne. Pokażę Ci, jak łatwiej radzić sobie na studiach, w pracy i życiu osobistym.
Więcej o mnie...