Rozmowa kwalifikacyjna część 3, czyli jak odpowiadać na trudne pytania?

8 maj 2019 | Biznes i praca, Dla studenta, Efektywna komunikacja, Wszystkie

rozmowa kwalifikacyjna o pracę z rekrutującym, trudne pytania

Najważniejszym elementem rozmowy kwalifikacyjnej są pytania. Dzięki nim rekrutujący może sprawdzić nie tylko Twoją wiedzę czy różnego rodzaju umiejętności, ale także postawę i motywację do pracy. Rozmowa kwalifikacyjna może się składać z pytań wymagających dłuższego zastanowienia czy refleksji. Warto gdybyś przygotował się do nich odpowiednio wcześniej.

 

Sprawdź jakie pytania mogą się pojawić na Twojej rozmowie o pracę. Spraw, że Twoja rozmowa kwalifikacyjna przebiegnie zgodnie z planem i nic Cię nie zaskoczy. Niech spotkanie z rektuterem będzie dowodem Twojego przygotowania i tego, że Ci zależy na tej pracy.

Jeżeli chodzi o rodzaje pytań to dominują pytania otwarte, w których dobrze jest odpowiedzieć kilkoma zdaniami. Co prawda nie będziemy ich jakoś szczególnie katalogować, jednak wiedz, że mogę one:

  • nawiązywać do Twojej poprzedniej pracy,
  • sprawdzać Twoje nastawienie i motywacje do pracy,
  • odnosić się do informacji, które podałeś w swoim CV,
  • wstępnie określić Twoją osobowość i to jakim będziesz współpracownikiem,
  • lub prowokować Cię do udzielania spontanicznej odpowiedzi lub powiedzenia czegoś, o czym nie powinieneś wspominać.

Dlatego też najważniejsza dla Ciebie jest refleksja nad możliwymi pytaniami i tym, jak Twoja odpowiedź może być odebrana. Zastanów się o co może zapytać Cię przyszły pracodawca i jak możesz spełnić jego oczekiwania? Zgodnie z rzeczywistymi możliwościami. Dzięki temu lepiej wypadniesz na swojej rozmowie o pracę.

Poniżej przygotowałem też dla Ciebie podręczny spis treści, dzięki któremu będziesz mógł sprawniej poruszać się po całej serii. Spis ten znajduje się również na końcu tego artykułu. 😉

Podręczny spis treści:

1. Rozmowa kwalifikacyjna część 1, czyli jak dobrze przygotować się do rozmowy o pracę?
2. Rozmowa kwalifikacyjna część 2, czyli co może Ci się przytrafić i jak temu zapobiec?
3. Rozmowa kwalifikacyjna część 3, czyli jak odpowiadać na trudne pytania?

 

Rozmowa kwalifikacyjna: Sprawdź, jakie pytania mogą się na niej pojawić?

1. Pytania otwierające

Proszę powiedzieć coś o sobie.

Wbrew pozorom jest to pytanie, które może dostarczyć rekruterowi nie tylko dodatkowych informacji, ale również sprawdzić Twoje umiejętności autoprezentacji. Kandydat pewny własnej wartości poradzi sobie z tym zadaniem i odwrotnie.

Powiedz coś, co sprawi, że już od początku osoba, z którą będziesz rozmawiał spojrzy na Ciebie z sympatią. Dobrze będzie wspomnieć o swoich zainteresowaniach i pasjach, najlepiej w odniesieniu do pracy. Zastanów się jak to co robisz w wolnych chwilach może Ci pomóc na stanowisku, na które aplikujesz. Powiedź co ostatnio Cię szczególnie pochłonęło i jakie masz przemyślenia z tym związane. Film, książka, ciekawa sytuacja na ulicy? Możesz też wspomnieć o swoich osiągnięciach, które przybliżą rekruterowi Twój charakter, zwłaszcza wtedy, kiedy pojawiają się jakieś trudności.

Co Pan wie o naszej firmie?

Również z pozoru proste pytanie, które pozwala rekrutującemu sprawdzić, czy “odrobiłeś pracę domową”. Pokazując, że masz pojęcie do jakiej firmy przychodzisz i co jest jej głównym filarem (produkty, usługi, klienci) informujesz jednocześnie rekrutera, że dokonałeś świadomego wyboru miejsca, w którym chcesz pracować. Poza tym, dzięki temu rekrutujący będzie wiedział, że przygotowujesz się przed spotkaniem. Co również będzie o Tobie dobrze świadczyć.

Dlaczego to u nas chce Pan pracować?

Pieniądze, atrakcyjne benefity, masz blisko do miejsca pracy? Lepiej, żeby te i podobne argumenty nie padały na pierwszym miejscu w odpowiedzi – o ile w ogóle powinieneś o tym mówić. Dobrą odpowiedzią na to pytanie jest chęć dalszego rozwoju zawodowego w obranym przez Ciebie kierunku czy realizacja dużych projektów i przedsięwzięć. Jeżeli jesteś inżynierem i pragniesz podnieść swoje kwalifikacje zawodowe to również dobrą odpowiedzią będzie możliwość zdobycia uprawnień.

Możesz też wspomnieć, że będąc na stronie internetowej przyszłego pracodawcy odniosłeś wrażenie, że panuje tu dobra atmosfera pracy. A poza tym, to wydaje Ci się, że realizowane tutaj projekty są profesjonalnie obsługiwane. Dlatego też chciałbyś pracować w takim miejscu i z takimi ludźmi.

2. Pytania nawiązujące do poprzedniej pracy

Dlaczego odszedł Pan z poprzedniej firmy?

Jest to wielokrotnie pytanie pułapka, w które często wpadają mniej doświadczeni pracownicy. I o ile rekrutera rzeczywiście może ciekawić, dlaczego zmieniasz pracę to zadaje je bardziej po to, żeby sprawdzić Twoje relacje z byłym pracodawcą. Jeżeli będziesz mówić o nim źle i obwiniać go o wszystko, o co tylko możesz to nie wyrobisz o sobie dobrego zdania już na dzień dobry. I nie ważne kto w tym sporze/relacji miał rację/był lepszy. Samo mówienie o tym i brak odpowiedniego dystansu sprawi, że wypadniesz nieprofesjonalnie.

Poza tym istnieje duże ryzyko, że jeżeli teraz wypowiadasz się niekorzystnie o swoim byłym pracodawcy, to możesz to zrobić ponownie w przyszłości. A kto chciałby zatrudniać kogoś, kto będzie go oczerniał z jakiegoś powodu w przyszłości? Jeżeli już musisz wspominać o powodach swojego odejścia związanymi z konfliktem z byłym pracodawcą to ogranicz się do:

  • Mieliśmy różne wizje realizacji konkretnych zadań/projektów,
  • Mieliśmy odmienne poglądy, które po wspólnych ustaleniach, zaważyły o przerwaniu naszej współpracy.

To pokazuje różnice zdań, która umożliwiła Wam dalszą współpracę, a jednocześnie, że potrafiliście to zrobić z klasą. Brzmi zdecydowanie lepiej.

Najlepszą chyba odpowiedzią na to pytanie będzie odpowiedź nawiązująca do poprzedniego pytania. Powiedź po prostu, że chciałbyś rozwijać się przy realizacji większych projektów/realizacji, co nie do końca było możliwe u poprzedniego pracodawcy. I nawet, gdy to było spowodowane jakimś konfliktem, to jest to prawda.

Świetnym pomysłem będzie również wplecenie w odpowiedź jakiegoś pozytywnego aspektu z poprzedniej pracy lub pochwalenie za coś byłego pracodawcy. Pokażesz w ten sposób, że masz dobre relacje nawet z byłym już szefem i możesz je wykorzystać w niedalekiej przyszłości, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

W swoim CV wspominał Pan o …, proszę o tym więcej opowiedzieć.

Poważnym błędem jest podawanie w Twoim CV nieprawdziwych informacji na swój temat. Pisałem już o tym przy okazji serii artykułów Cechy dobrego curriculum vitae. Może to mieć poważne konsekwencje już na Twojej rozmowie kwalifikacyjnej. Poproszony o uszczegółowienie informacji podanych w CV, które mają mało wspólnego z prawdą, doświadczony rekruter z pewnością zauważy Twoje zmieszanie. Da mu to konkretną informację, że podawane przez Ciebie informacje mogą być niezgodne z prawdą, co zweryfikuje kolejnymi pytaniami.

Warto to jednak wykorzystać w drugą stronę. Podaj informację, która może zaciekawić rekrutera, i który nie omieszka Cię o nią zapytać. Oczywiście Ty będziesz miał już gotową odpowiedź. Zaintryguj rekrutera tak, jak to zrobiła moja koleżanka i zobacz, dlaczego warto to zrobić? (punkt 4)

Jaki był wg Pana jego największy sukces w poprzedniej firmie?

Pytanie to może być kontynuacją tego, co już powiedziałeś lub sprawdzeniem odnoszącym się do informacji podanych w CV. Dobrze, żeby te informacje pokrywały się. Powiedź to, o czym już napisałeś w CV i rozwiń w kilku zdaniach, jak udało Ci się to osiągnąć. Możesz wspomnieć o trudnościach, które udało Ci się rozwiązać, opisz jak to zrobiłeś. Nie zapomnij powiedzieć o konsekwencjach, jakie przyniosło Twoje rozwiązanie – co zmieniło się na lepsze, dzięki temu. 😉

rozmowa kwalifikacyjna, trudne pytania rekrutera

3. Pytania związane ze świadomością (wartości) własnej osoby

Jakie są Pana mocne strony?

Cokolwiek przyjdzie Ci do głowy, zastanów się, jak możesz to poprzeć konkretnymi przykładami. Spraw, żeby wymienione przez Ciebie cechy nie były pustymi sloganami. Możesz też nawiązać do cech, które posiadasz, i które sprawiły, że coś w życiu osiągnąłeś. Może to dotyczyć zarówno poprzedniej pracy, jak i życia prywatnego.

Jakie są Pana słabe strony?

To pytanie zadaje się kandydatowi głównie po to, żeby sprawdzić, czy ma świadomość obszarów, w których mógłby się jeszcze rozwijać i czy rzeczywiście to robi. Nie zapomnij o tym, jeżeli będziesz na nie odpowiadać. Możesz zacząć od: “Ciągle pracuję nad …” albo “Ostatnio …, żeby ograniczyć …”. Pokaże to, że nie tylko masz świadomość swoich słabych stron, ale, że ciągle pracujesz, żeby to zmienić.

Co wyróżnia Pana spośród innych kandydatów?

Potraktuj to pytanie, jako możliwość udzielenia kreatywnej odpowiedzi pozwalającej zostać w pamięci rekrutera/przyszłego pracodawcy. Musisz tylko wymyślić coś, co jednoznacznie wyróżni Cię spośród innych kandydatów, a jednocześnie przyda się na stanowisku, które chcesz objąć.

Przykładowe odpowiedzi:

  • Gram w teatrze, dzięki czemu nabrałem większej pewności siebie. Na pewno przyda mi się to przy negocjacjach z klientem biznesowym. A poza tym, poznałem kilku polskich aktorów i mogę kiedyś zorganizować wspólne wyjście z kolegami z pracy lub autograf od … . 😉
  • Prowadzę szkolenia z budowania zespołów dla studentów, dzięki czemu doskonale rozumiem potrzeby młodych ludzi. Pomoże mi to lepiej odpowiadać na ich potrzeby, również w moim zespole.
  • Jakiś czas temu brałem udział w cyklu śniadań biznesowych, dzięki któremu poznałem mnóstwo nowych osób, z wielu różnych branż, które mogę wykorzystać na stanowisku kierownika projektu.

Uważam, że akurat w tym pytaniu wszystkie chwyty są dozwolone. A dlaczego masz nie korzystać ze swoich znajomości lub wcześniejszych doświadczeń, na które pracowałeś całe swoje życie. Teraz właśnie jest okazja się tym pochwalić. To co Cię wyróżnia mogło już być też wspomniane w mocnych stronach, ale tutaj możesz rozwinąć.

4. Pytania sprawdzające postawy i motywację do pracy

Co motywuje Pana do pracy?

Widziałem opinie, że poważnym błędem w odpowiedzi na to pytanie jest wspominanie o pieniądzach. Nie do końca się z tym zgadzam. W końcu pracujemy za pieniądze, więc są one po części motywatorem do tego, żeby iść do pracy. Oczywiście ile głów, tyle opinii, dlatego najbezpieczniej nie wymieniać pieniędzy na pierwszym miejscu.

Możesz wspomnieć o chęci rozwoju zawodowego, satysfakcji, którą daje Ci praca czy dobrej atmosferze w pracy. Motywatorem może być również chęć pomocy innym czy zmienianie świata na lepszy.

Sprawdź również jakie są misja i wizja firmy, do której aplikujesz. Może są one zgodne z Twoimi wartościami? Wtedy możesz się do nich bezpośrednio odnieść. W ten sposób mocno zaplusujesz – nie tylko znasz misję i wizję formy, ale się z nimi utożsamiasz.

Proszę opisać swoją wymarzoną pracę.

Najlepsza byłaby taka, do której w ogóle nie trzeba byłoby chodzić, a co miesiąc wynagrodzenie samo wpływało by na konto. 😉 Oczywiście to świetny przykład, jak tego nie robić. Chyba, że w formie dobrego żartu, ale pamiętaj, że nie każdy może mieć Twój poziom i podobne pojęcie “dobrego humoru”.

Bezpiecznie jest nawiązać do tego, o czym już wcześniej wspominałem, czyli możliwości rozwoju, pracy w przyjaznej atmosferze oraz realizacji ambitnych projektów. Możesz też wspomnieć o innych aspektach, jeżeli są dla Ciebie istotne np. możliwości pracy z domu, gdy tego będziesz potrzebował lub elastycznym czasie pracy. Albo o wspólnych wyjazdach ze współpracownikami, integracje, wakacje itp.

Jak znosi Pan krytykę, pracę pod presją czasu?

Rzadko kto lubi być krytykowany, więc jeżeli o tym powiesz to nic się takiego nie stanie. Dziwne byłoby, gdybyś powiedział, że to lubisz. 🙂 Zwróć jednak uwagę, że jeżeli to będzie konstruktywna krytyka, to potrafisz ją dobrze przyjąć i wyciągnąć wnioski. Powiedz też, że zdajesz sobie sprawę z tego, że jest to niezbędny element własnego rozwoju. Możesz też podkreślić, że jeżeli sam to robisz to starasz się to zrobić odpowiednio, żeby nie ranić niczyich uczuć i oczekujesz tego od innych. Możesz też dodać, że stosujesz odpowiednie narzędzia do udzielania konstruktywnej krytyki.

5. Pytania o cele zawodowe

Gdzie w swojej karierze zawodowej widzi się Pan za 5 lat?

Nad tym pytaniem powinieneś zastanowić się trochę dłużej. Przyda Ci się to nie tylko na potrzeby rozmowy kwalifikacyjnej, ale również do określenia kierunku rozwoju swojej kariery zawodowej. Możesz odnieść się do tego, co napisałeś w swoim CV, zdobycia dodatkowych kompetencji lub kwalifikacji, albo ukończenia branżowych kursów. Jeżeli w firmie, do której aplikujesz jest określona ścieżka zawodowa, to możesz podać nazwę stanowiska, które zamierzasz w tym czasie osiągnąć w firmie. To również pokaże rekrutującemu, że dokładnie planujesz swoją ścieżkę rozwoju oraz poważnie myślisz o dłuższej współpracy w tej firmie.

Spisanie swoich celów pomoże Ci lepiej zaplanować ich osiąganie. Możesz użyć do tego koncepcji S.M.A.R.T., o której pisałem przy okazji realizowania noworocznych postanowień.

rozmowa kwalifikacyjna o pracę, pytanie o zarobki, pieniądze

6. Pytanie o zarobki

Ile chciałby Pan zarabiać?

Dla wielu osób to jedno z najtrudniejszych pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Przyznam się szczerze, że nie do końca to rozumiem. Nie wiedzieć czemu, temat pieniędzy to temat tabu w naszym społeczeństwie. Myślę, że jest to pewnego rodzaju transakcja, którą zawierasz z przyszłym pracodawcą i w interesie obu stron jest ustalenie odpowiedniej kwoty. Dlaczego? Ano dlatego, że nieusatysfakcjonowany z wynagrodzenia pracownik nie będzie przykładał się do pracy i/lub będzie szukał czegoś lepszego już po kilku miesiącach. Co jest i dla niego, i dla pracodawcy rozwiązaniem tymczasowym, które nie leży w interesie obu stron.

W odpowiedzi na to pytanie zastanawiasz się pewnie z jednej strony ile możesz powiedzieć, a z drugiej, czy nie powiesz za dużo? Pamiętaj jednak, że można w łatwy sposób sprawdzić ile rynek zapłaci osobom na Twoim stanowisku lub podobnym. Możesz to zrobić na przykład na portalu wynagrodzenia.pl lub pracuj.pl. Ważne tylko, żeby znacząco nie “przestrzelić” średniej (lub mediany) kwoty na tym stanowisku. Serio można tam sprawdzić zarobki nie tylko ze względu na zawód, ale i region w naszym kraju. To świetne źródło wiedzy, zwłaszcza dla osób, które nie mają pojęcia ile mogą oczekiwać za swoją pracę.

Poza tym, jeżeli już ktoś Cię zaprasza na rozmowę to oznacza, że ma w planach zatrudnienie. Dlaczego więc masz czuć się skrępowany mówiąc o pieniądzach? Co jest cenniejsze niż Twój czas? Nic. Nie bój się więc go wyceniać.

Kilka podpowiedzi

Z doświadczenia mogę Ci podpowiedzieć, żebyś o wynagrodzeniu mówił otwarcie i stanowczo. Na pytanie o zarobki odpowiedz bez uzupełniania, dlaczego tak, chyba, że rekruter Cię o to zapyta. Inaczej zabrzmi pewnie powiedziane “3.500zł netto”, a inaczej “Chciałbym zarabiać pomiędzy 3.000zł, a 3.500zł”. Poza tym, w tym drugim przypadku dostaniesz najprawdopodobniej najniższą kwotę z przedziału, który sam podałeś.

Skorzystaj z wyżej wspomnianych narzędzi do sprawdzenia średnich wynagrodzeń na Twoim stanowisku, w wybranym regionie. Określ kwotę, która Cię usatysfakcjonuje i dolicz +10-15% do tej wartości, żeby mieć możliwość negocjacji.

Czasami zaobserwujesz, jak pracodawca będzie kręcił głową, albo rzuci “Czemu tak dużo”. Na ogół to gra, żeby sprawdzić czy jesteś w gotów do ustępstw. Po to właśnie masz te +10-15%, ale nie schodź ponad to, przecież znasz swoją wartość.

Porównując oferty pracy nie zwracaj uwagi tylko i wyłącznie na pensję, ale również na inne pozapłacowe benefity. Może czasami lepiej zarobić te kilkaset złotych mniej, a pracować w firmie, która rzeczywiście oferuje lepsze warunki pracy. Mogą to być:

  • dobra atmosfera,
  • wyjazdy integracyjne,
  • możliwość rozwoju zawodowego,
  • możliwość zdobywania uprawnień,
  • udział w szkoleniach finansowanych przez firmę,
  • dofinansowanie do lekcji języka obcego lub studiów podyplomowych.

A jeżeli porównujesz tylko i wyłącznie finansowe aspekty pracy, to nie zapominaj o wartości benefitów w postaci: karty mulitsport, prywatnej opieki zdrowotnej, służbowego samochodu, mieszkania czy innych tego typu rzeczy, za które normalnie musiałbyś słono zapłacić.

7. Pytania sprawdzające inteligencję i kreatywność

W zależności od stanowiska, na które aplikujesz przyszły pracodawca może mieć ochotę na sprawdzenie Twojej inteligencji i kreatywności. Nie myślę tutaj o specjalnych testach czy Assessment Center, na które mogą sobie pozwolić najwięksi pracodawcy. Chodzi mi bardziej o wzbogacenie rozmowy kwalifikacyjnej dodatkowymi pytaniami, które będą źródłem dodatkowych informacji o kandydacie. Oto kilka przykładowych pytań/zadań, o których słyszałem, i które mogą się pojawić na Twojej rozmowie kwalifikacyjnej [5]:

  • Proszę spróbować sprzedać mi ten długopis/ołówek/spinacz do papieru.
  • Podaj 10 sposobów wykorzystania długopisu, innych niż pisanie.
  • Ile razy dziennie wskazówki zegara pokrywają się?
  • Jak zważyłbyś samolot/słonia/balon bez wagi?
  • Jakim zwierzęciem chciałbyś być i dlaczego?
  • Jaką super mocą chciałbyś dysponować?

Są to tylko z pozoru łatwe pytania/zdania. Sprawdzają nie tylko inteligencję, ale i kreatywność. Niektóre z nich mogą także odpowiedzieć rekruterowi na pytanie, jak radzisz sobie pod presją czasu. Albo sprawdzić, jakie masz umiejętności komunikacyjne/sprzedażowe. Nawet jeśli nie znasz odpowiedzi, to spróbuj wymyślić, coś co przybliży Cię do rozwiązania tego problemu. Nie mów, że nie wiesz, albo, że musiałbyś się dłużej przygotować. Działaj! To także test na Twoją zaradność.

8. Inne trudne pytania, które mogą się pojawić

Czy bierze Pan udział w innych procesach rekrutacyjnych?

Nie ukrywaj przed rekruterem, że bierzesz udział w innych procesach rekrutacyjnych. Jest to logiczne i trochę oczywiste, że przy zmianie pracy rozważasz różne oferty. Możesz wspomnieć, że miałeś już 1 czy 2 inne rozmowy kwalifikacyjne, a na kolejną wybierasz się w przyszłym tygodniu. Jeżeli nie będzie ich za dużo i wspomnisz, że aplikowałeś do kilku wybranych firm z branży, to tylko zyskasz w oczach rekrutera. Jeżeli interesują się Tobą inni pracodawcy, to znaczy, że musisz być cennym kandydatem na pracownika. 😉

Jak widzisz z pozoru kłopotliwe pytanie, możesz zamienić, na takie, które będzie Twoim sprzymierzeńcem. Pamiętaj tylko, żeby nie dać odczuć rekruterowi, że inne oferty są dla Ciebie ważniejsze. Możesz nawet powiedzieć, gdzie byłeś już na rozmowie, albo kiedy mają się do Ciebie odezwać z odpowiedzią. W ten sposób z dużym prawdopodobieństwem sprawisz, że zainteresowany Tobą pracodawca skróci czas swojej odpowiedzi.

Nie myśl na zapas, którą ofertę wybierzesz

Nie ma sensu zastanawiać się, którą ofertę wybierzesz, zanim jeszcze takowe się nie pojawią. Często robiłem ten błąd. Serio, nie myśl o tym, szkoda czasu. Akurat w tym przypadku, jakoś tak jest, że im mocniej się starasz, żeby dostać wybraną pracę to wychodzi totalnie na odwrót. Jeżeli podejdziesz bardziej na luzie do rozmowy, trochę tak jakby od niechcenia, to możesz się miło zaskoczyć i nawet dostać tę pracę. (od niechcenia nie znaczy nie przygotowanym) Może to podświadomie widać na rozmowie kwalifikacyjnej, sam nie wiem, ale z kim bym nie rozmawiał to efekt jest podobny. Napinanie się wcale nie pomaga. 😉

Jeżeli ktoś zapyta Cię o to na rozmowie kwalifikacyjnej – to także śmiało możesz powiedzieć, że jeszcze nie wiesz. A nawet, że szkoda Ci na to teraz czasu, i że z doświadczenia wiesz, że lepiej to zrobić jak już będziesz mieć komplet danych.

Podsumowanie

Jak widzisz sporo jest pytań, które możesz dostać na swojej rozmowie kwalifikacyjnej. Prawie każde z nich ma na celu pozyskanie o Tobie dodatkowych informacji, poza tymi, które wynikałyby z samej odpowiedzi. Rekruterzy oceniają Twoje umiejętności, mowę ciała, spójność, charakter, osobowość, postawy oraz motywację do pracy. Ważne jest nie tylko panowanie nad ciałem, ale i odpowiednie udzielanie odpowiedzi. Odpowiadając na poszczególne pytania staraj się nawiązywać do poprzednich, wtedy sprawisz wrażenie osoby spójnej.

Możesz także dostać pewne zadanie do rozwiązania lub niecodzienne pytanie w celu sprawdzenia Twojej inteligencji oraz kreatywności. Najważniejsze, żebyś zachował spokój i podjął działanie zmierzające do jego rozwiązania zamiast mówić, że nie wiesz jak to zrobić. To również test sprawdzający Twoje zaangażowanie.

Dlatego tak ważna jest świadomość, odnośnie tego, co może Cię spotkać na rozmowie kwalifikacyjnej. Przygotuj się na przedstawione powyżej pytania, a Twoja rozmowa wypadła znacznie lepiej. Powodzenia. 😉

Podręczny spis treści:

1. Rozmowa kwalifikacyjna część 1, czyli jak dobrze przygotować się do rozmowy o pracę?
2. Rozmowa kwalifikacyjna część 2, czyli co może Ci się przytrafić i jak temu zapobiec?
3. Rozmowa kwalifikacyjna część 3, czyli jak odpowiadać na trudne pytania?

A Ty, znasz jeszcze jakieś ciekawe pytania, które mogą pojawić się na rozmowie kwalifikacyjnej? Napisz proszę w komentarzu. 🙂

Komentarze, dyskusje i udostępnianie są jak zawsze bardzo mile widziane. 😉


Bibliografia:

1. G. Kobuszewski, Płockie Laboratorium Kompetencji, czyli kompetencje interpersonalne studentów kierunków technicznych płockich uczelni wyższych, a potrzeby współczesnego rynku pracy, b. m. w. 2015.
2. Agrotec Polska Sp z o. o. na zlecenie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Analiza kwalifikacji i kompetencji kluczowych dla zwiększenia szans absolwentów na rynku pracy, Warszawa 2014.
3. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Uniwersytet Jagielloński, Rynek pracy widziany oczami pracodawców, [w:] Bilans Kapitału Ludzkiego, Warszawa 2015.
4. Szkoła Główna Handlowa, Amerykańska Izba Handlu w Polsce oraz Ernst & Young, Kompetencje i kwalifikacje poszukiwane przez pracodawców wśród absolwentów szkół wyższych wchodzących na rynek pracy, Warszawa 2012.
5. Analiza trendów zarobkowych w portalach: https://barometrzawodow.pl/, https://hays.pl/, https://interviewme.pl/, https://nofluffjobs.com, https://strefainzyniera.pl, https://www.jobs.pl/, https://wynagrodzenia.pl/, https://zarobki.pracuj.pl/
6. Badania, obserwacje i życiowe doświadczenia autora oraz jego znajomych i przyjaciół.

Grzegorz Kobuszewski

Grzegorz Kobuszewski

Cześć, jestem Grzegorz. Chętnie pomogę Ci efektywnie rozwijać kompetencje zawodowe i interpersonalne. Pokażę Ci, jak łatwiej radzić sobie na studiach, w pracy i życiu osobistym.
Więcej o mnie...